merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

ebenin örekesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. çok küçük bir çocukken beynime işleyen küfür mü desem ne desem bilemediğimdir. duyduğum ilk gün şaşkınlık ve sevinç arası o ilginç boşlukta kaldım. sevinç, yeni bir küfür öğrendiğim içindi, şaşkınlık ise sonunda ki ''örekesi'' kelimesini anlayamadığımdandı. açık konuşmak gerekirse ben bu anlayamadığım kelimenin öreke olduğunu bu ukteyi görene kadar bilmiyordum. evet daha yeni öğrendim. ve düşünmeye başladım ''neden örekesi?'' diye. çeşitli seneryolardan sonra şu seneryoyu bu durumu açıklayabilecek uygunlukta buldum;

küfürü icat eden arkadaş hoş bir ortamdadır. oyunlar, eğlenceler, güzel sohbetler dönmektedir. taa ki içlerinden biri yalan olduğunu belli ede ede, abartarak bir şeyler anlatmaya başlayana kadar. kahramanımız durumu farketmiş ve bozulmuştur böylesine yalancı kişilerle aynı ortamda bulunduğu için. aklı dönmüş ve tam ''ebesinin amı'' diyecekken durmuş düşünmüş ''ulan ortam müsait değil. ben burda bu küfür edersem o gerizekalıdan daha bok bir duruma düşerim.. en iyisi biraz değiştreyiim'' diye ve ''yok ebenin örekesi'' küfürcüğü ağzından çıkıvermiş. ortamda bulunanlar küçük bir şaşkınlıktan sonra ''örekesi ne abi yaaa ahahahah'' diye yarılmaya başlamışlar. işte o gün bu küfür doğru anda doğru şekilde kullanılmış ve dolayısı ile akıllara kazınmıştır.

evet ben böyle düşündüm bence olay bu.

dipnot: öreke yün eğirmeye yarayan bir şey. bu öreke kelimesini,
    kahranımızın yaratcılığından yada köyde bir yakının olduğundan aklına gelip kullandığını düşünüyorum ve kendisini tebrik ediyorum. ayrıca tüm insanlık adına da bize böyle bir küfürcük kazandırdığı için teşekkür ediyorum.

evet.

edit:imla
    ukte idi doldu
    ukteci: starforsaken
  2. uzunca bir müddet "ebenin herekesi" anladığım ve bir türlü anlam veremediğim söz öbeği. gerçi öreke olduğunu öğrendiğimde de bi b.k anlamadım ki..