1. lise2'de seçilen alanlardan bir tanesi. türkçe matematik dersleri ağırlıkta olmak üzere sosyal bilgiler eğitimi de verilir.kafası fizik, kimya ve biyolojiye çalışmayıp 'sözel de olmasın yaa' diyip iki arada bir derede kalan öğrencilerin seçtiği daldır*
  2. kafası kimya, biyoloji ve fiziğe çalışan ancak hukuk, psikoloji vb dallarda meslek sahibi olmak isteyen öğrencilerin seçtiği bölümdür. lise 2'nin başında hocaların "ortalamanız düşük olduğu için seçtiniz" önyargısıyla karşılanan öğrencilerdir.

edit: ben liseli piçken
  3. eğer eşit ağırlık bölümünde kafanıza koyduğunuz bir bölüm -meslek- yoksa gitmeniz pek akıl karı değildir.çünkü sayısalcılar kadar matematik görürsünüz ama matematikle ilgili(öğretmenlik vs..)hiçbir bölüme giremezsiniz,nerdeyse sözelciler kadar edebiyat,coğrafya,tarih dersi alırsınız lakin sözelden tercih yapamazsınız.öyle garip bir durum.
    (bkz: idealist)
  4. nedense öğretmenlerin hatta bazı öğrencilerin de "kafası sayısala basmayan öğrencinin yönelimi" olarak nitelendirdikleri alandır.
    halbuki böyle bir şey yoktur;sayısalcı kadar matematik görürsünüz,adam gibi bir üniversiteye yerleşmek istiyorsanız o fen bilimlerine de eşek gibi çalışırsınız*
    gene de ne yaparsanız yapın önyargıdan,hocaların "size sayısalcılarla aynı soruları sormicam sınavda,zorlanmayın ehiehi" yaklaşımından kurtulamazsınız.
    kaldı ki aynı mantığı ters çevirirsek (bkz: vice versa) şunu da geçerli kabul etmek gerekir:edebiyata,ezbere,yoruma kafası basmayan öğrenci sayısalcı olur.yoktur efendim öyle birşey.össye girecek sabileri korkutmamak lazımdır,sadece memleketin aptal bi sınav sistemi vardır,sizi böyle bir ayrıma hatta kendi tabiriyle yönelime teşvik ederler,fen lisesine gitmezsiniz küserler,eşit ağırlıkçı olur hukuktan başka bölüme gidersiniz kızarlar,idealizm güzeldir,bu hayat da sizindir,efkar-ı umuminin derdine düşüp komplekse girmeye ya da üstünlük taslamaya alem yoktur.
  5. kabul etmek gerekir ki sayısalcılara göre daha başarısız öğrencilerin seçtiği bölümdür. çünkü başarması daha kolaydır. bunun ispatı da össde aynı puanı alan sayısalcı ve eşit ağırlıkçılar arasındaki sıralama farkıdır(çok daha fazla eşit ağırlık öğrencisi olmasına rağmen) ama daha önemli bir ispatı da 0.8 katsayısıyla kalburüstü bir sayısalcının elde ettiği edebiyat2 siz tm puanının çok iyi dereceler elde edebilmesidir(çok iyiden kastım tabiki ilk 1000 falan değil, ama sayısal derecesiyle neredeyse aynı)
  6. ilk sene, 10 öğrencisinden 9 buçuğunun hukuk fakültesi hayalleri kurduğu bölüm. sonraki senelerde "öğretmenlik falanda olur yaa" cümlesi duyulmaya başlanır.

öğretmenlerin çoğu gerizekalı muamelesi yapsa da, hem sayısal zekaya hem sözel zekaya sahip çoğu öğrenci bu bölümde okumaktadır.
  7. aslında sözelci olup da toplumdaki -sözelci misin? hıı. tepkisinden kaçmak için bu kimliğe bürünen genç adına çok zor olmasına karşın seçilmiş bölüm olur. içini yakar bir yandan. hep sözelciler kötü diye şikayet ederler de; sen sözel alana koyman gereken bölümleri eşit ağırlığa atarsan tabi sözelciler arasında adam gibi adam çok az kalır. sonra gel de sinirlenme.
  8. matematikten kurtulmak isteyenlerin aptalca seçimlerine maruz kaldığı bölüm.
    abi ağır malsınız matematik yapamıyosanız ve eşit ağırlıkçıysanız.
    bak bir fenci matematik, geometri, biyoloji, fizik, kimya sınavına giriyor.
    sense eşit ağırlıkçı(adı üstünde eşit ağırlık emk) olarak edebiyat, coğrafya, geometri ve matematik sınavına giriyorsun.
    fark ettin demi şükrü? beşe bir ile dörde bir durumu var.
    ki zaten aman aman edebiyat yapan kimse yok. tm birincileri mfci oluyor, neden biliyor musun şükrü? çünkü edebiyat bile bir mantık işi çoğu zaman. sense onu da basite indireyerek "ezber yapçam" diyosun ya. hah, orda göreceğiz işte, ben bir haftalık edebiyat çalışmam ve üç yıllık birikimimle çoğundan daha iyi edebiyat yapıcam.
    matematik istemeyen adam gidip ts okuyacak arkadaş. adı üstünde, türkçe sosyal.
    her şey gayet net aslında.
    hatta sana bir şey deyim mi, mfciden iyi matematik yapacak o eşit ağırlıkçı.
    ygsde fen çözmüyor lan adam, çözenlere de bakın mfcileri geçiyor, neden?
    türkçe sosyal var, matematik iyi olmalı (!) üstüne bir de 20-30 fen koydu aha 400. oldu adam. mal gibi kaldım.
    ben 30.50 matematik yaptım. adam 37/37 yapıp kırk dakika erken çıktı sınavdan.
    bunlar sadece iki kişi.
    ve acı gerçekler.
    umarım yeterince açıklayıcıdır.
    anasını satıyım, "eşit ağırlık" lafını bile götünden anlıyosunuz.
    sonra "ts'de bölüm yooook"
    yok anasını satıyım, iyi ki yok. yoksa ne bahane bulacaktınız başarısızlıklarınıza.