• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• eşek sudan gelinceye kadar dövmek
  1. fena halde kızdığınız bir kişiyi hıncınızı alana kadar ölesiye pataklamak anlamına gelen, deyim ve atasözü zengini dilimizin güzide deyimlerinden bir tanesi.
  2. önce eşşek bağlanır , sonra adama eşşeğin bağlı olduğu gösterilir , eşşeğin sudan bir şekilde kurtulup gelmesini bekleyen zavallı adam hem piskolojik olarak hem de fiziksel olarak yıkılır , yediği dayakla da kalır , eşşek de sudan gelmez.
  3. dayaği yiyeni eşşeğin hızını (v), çeşmeye olan uzaklığın iki katını (2d) düşünmek zorunda bırakan eylem
  4. bir şahsı, kapı çalıp karşınızda eşeği görünceye kadar devam eden dövme eylemi
  5. eşşeği suya gönderme başlı başına bir hadise olup, o eşşeğin suya ulaşması mümkünatı da son derece düşüktür. hadi eşşek akıllı çıktı, suya ulaştı, ona suyu içip geri gelmesi hakkında bildiri verildi mi? diyelim ki onu da verdi, eşşek bunu ne kadar anladı? eşşek idrak edebilen bir hayvan mıdır?
    gönderilen su nasıl bir yerde? yamaçmı,yokuş aşağı mı,patika mı? bütün bunları hesaba katmadan böyle bir deyimle dayak yemeye kalmanın bir anlamı yoktur. eşşek eşşek olsa bunca yıllardır eşşeklik yapmazdı zaten.
    alnertanif olarak;
    -bilader sen illa beni dövmeye kararlı mısın?
    -evet!
    -tamam o halde.eşeğe güvenmenin bir manâsı yok.en yakın çeşme ne tarafta?
    -eee.şu ilerideki camide var.
    -tamam.tut şimdi beni, camiye kadar döve döve götür,sonra da getir.
    -nasıl yani ya! abi manyak mısın ya!?
    -asıl manyak sensin,bir eşşeğe güvenipte beni tehdit ediyorsun.
    -abi o lafın gelişiydi.
    -gittiğinde geri gelişi olan bir canlıyla örnek var ben o zaman kardeşim!
    -tamam abi kızma.özür dilerim ya...
    -s.kerim eşşeğini de gideceği su yolunu da.
  6. sözün söylendiği yer kırsal bir yöre değilse dayağı atanın da yiyenin de ölümüyle sonuçlanabilecek söylem.eğer harbi delikanlıysanız bu ifadeye başvurmamanınız gerekir bence.