merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• eş cinsel evliliği
    • eş cinsel evliliği
  1. 1

eş cinsel evliliği

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bir çok yönden yanlış, bir kaç yönden normal bulduğum olgu. yine de haberleri izlerken, bu tür evliliklere karşı olan bush'a karşı yapılan bir eylemde, dedem yaşındaki iki gay sevgilinin taşıdığı "we were together when you were born" (biz sen doğduğunda da beraberdik) yazılı pankartı okuyunca gözlerimden yaşlar gelmişti.
  2. eşcinsellik bir tercihtir, evet. kimsenin diğerlerinin tercihlerine karışma hakkı da yoktur. herkes istediğini yaşamakta özgürdür. fakat evliliğin amacı nedir? en basit anlamıyla birbirine söz vermek, hep yanında olacağını hissettirmek değil midir? bu açıdan bakınca ne kadar normal eşcinsellerin evlenmesine taraftar olmak. onların da bu duyguyu yaşamaya hakkı var sonuçta. ama hayır efendim, öyle değil.
    madem her ne kadar artık gizlisi saklısı olmasa da, insanlar saygı gösterdikleri için daha rahat davranılsa da genel olarak sıradışı karşılanan bir olayı/tercihi bu kadar meşrulaştırmaya çalışmanın bir anlamı olduğunu zannetmiyorum. sonuçta bir toplumda yaşıyorsun, senin ve sevgilin gibi yüzlerce çift olabilir ama şu dünyaya gelen hiçbir normal anatomiye sahip insan büyüme, belirli bir olgunluğa ulaşma sürecinde eşcinselliği normal, sıradan bir olgu gibi algılamamalıdır kişisel fikrimce. ha iki yuzuk takmaları, bir deftere imza atmaları beni rahatsız mı edecek? hayır. ama bunun arkasından neler gelecek bir düşünelim. bir kere bu yasalar önünde birbirlerine söz vermiş eşcinsel çiftimiz, alışılmış kadın erkek evliliklerindeki gibi çocuk sahibi de olmak isteyeceklerdir. evlatlık edinmek için yeni yasalar talep edeceklerdir. evlat edindikleri o çocukların içinde bulundukları dünyayı farketmeleri ve uyum sağlamaları belki bir ömür savaş vermelerine sebep olacak. gerek var mı buna?
    amerika, hollanda gibi ülkelerde evlilik dışı birliktelikler yadırganmıyorsa, eşcinsellerin bu evlilik isteği neden? anlamıyorum, anlamak da istemiyorum. dünyanın düzenini biraz daha az bozmaya, eskileri biraz daha az sarsmaya çalışalım.
    not: tekrar tekrar, eşcinsellerin tamamına bütün insanlara duyduğum saygıyla aynı ölçüde saygı duyuyorum.
  3. eşcinsellik bir tercih değildir. öyle sananlar yanılır. ülkemizde bırakın evliliği, eşcinseller sadık bile değildir.
  4. kur'an da sapkınlık olarak geçen bir şeyin cinsel tercih olarak adlandırılması bu çağın hastalığı, eşcinsel nikahı da bunun placebo tedavisi sanırım. homofobik olarak adlandırılmakta bir beis görmüyorum zira eşcinselliğin sapkınlık olarak tanımlanması, salt bu yüzden lut kavminin dünya üzerinden silinmesi benim tanımım, benim işim değil. nikahın islam'a göre geçerli olması için belirli şartlar varken (nikahın aile kurmak ve bunu topluma ilan etmek için icat edildiğini varsayarsak) allah'ın tasvip etmediği bir durum içinde olanların nikahının ne kadar geçerlilik kazanacağı meçhul. olaya tamamen eşlerin yıllarca beraberliğini onaylamak, ileride olabilecek mal paylaşımı, miras hakları gibi çerçeveden bakarsak eşcinsellerin evlilik hakkı alması gayet doğal olarak görülebilir. sonuçta 20-30 yıl beraberliğin ardından, aynı evi aynı hayatı paylaşımın ardından eşleriden biri vefat edince diğerinin beraber yaşanmış hayattan hiç hak iddia edememesi haksızlık. bu doğru. ancak gene de eşcinselliği bir cinsel tercih meselesi olarak değil bir sapkınlık olarak gördüğüm gerçeği değişmiyor.

pre-edit: i am proud to be gay diye ortalıkta dolaşanlar size garip gelmezken eşcinsellerden hoşlanmadığını açıkça ifade eden birini kötülüyorsanız, çifte standart içindesiniz demektir. çünkü gaylerin kendilerini savunma hakları, ifade etme haklarının olduğuna inananlar karşıt sesi de dinlemek zorundadır efendim. madem ifade öözgürlüğüne sahibiz, ben de kendi hakkımı kullanıyorum diye kötülenemem, değil mi azizim?

post-edit: kötülenmişim. aklımdan geçecekleri daha önceden yazmıştım zaten. sanırım doğru düşünmüşüm.
  5. keşke herkes yapsa...
    çünkü gay bir adamın yada lezbiyen bir kadının toplum kuralları/baskısı nedeniyle heteroseksüel evlilik yapması ve hayatı boyunca mutsuz olması ve çevresindekileride mutsuz etmesi kaçınılmazdır kanımca.
  1. 1