1. şartlar nasıl olursa olsun dürüstlükten asla taviz verilmemesi gerektiğini, bazen kendi aleyhine bile olsa bireyin doğruları yansıtmaktan kaçınmaması gerektiğini anlatan bir deyiştir.
 2. şöyle bir şeydir mesela:
  kardeşim, tamam yasaklar aldı başını gidiyor. kadrolaşma çok partili sistemde tarihinin en babası ve her türlü kapitalist vıdı vıdı... da siz neden bunları aşamadınız peki. mhp'si, chp'si falan p'si filan p'si. kürt kelimesi dahi yasaktı, bugün ergenekon yüzünden gazeteci-yazarlar içeride dün de kürt sorunu yüzünden içerideydi. ki eskiden içeri alınmakla kalınmıyordu ya ayağı kayıyor kafasını çarpıp göçüyordu hayattan ya da emniyetin 2.katından çakılıp paramparça oluyordu. bugün yine de sağlar.
  ne yüzle konuşabiliyorsunuz ki? biz değiştik demek yetmez. akp'den sonra akıllandık lan, biz daha iyisini yaparız demek de yetmez. özür dileyeceksiniz. bunu bunu yaptık ve asla yapılmamaıs gerekiyordu. bi şunu şunu yaparız ve şöyle yaparız diye tek tek açıklama yapmanız gerekmektedir. öyle ağız ucuyla "şunu yapcaaaz" demekle bir bok alamazsınız.
  eğri oturup doğru konuşalım. akp kötü siz çok mu iyi boksunuz?
 3. bir atasözüdür. tanım bu kadar. gelelim bu atasözünü emellerime nasıl alet edeceğime. şöyle:

  hem ermenilere hem de türklere aittir. ataları aynı vicdana sahip halklardan birinin diğerine soykırım uygulaması, baltayla kesmesi falan ne bileyim ama hoş değil gibi. ne kadar naif söyledim değil mi? evet öyle yaptım. çünkü özür dilemem demek günahla doğduğumu itiraf etmem demektir. edemem. ama gerçeği hepimiz biliyoruz.
 4. uygulama çalışmalarım yüzünden fıtık olduğum atasözü. hangi ata söylemişse onunla hesabımı göreceğim.