merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

eğirdir dağ komando okulu

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. yedek subay olarak çağrılanların bir çoğunun refuze edilerek tuzla piyade okulu'na gönderildiği kabus mekan. mavi bere ve komado bıçağı artı daşşaklı görüntüsü sebebiyle bir adet "kız olsam verirdim" gider şimdi ne yalan söyliyim.
  2. 2007 ağustos'unda askere asteğmen olarak giden arkadaşımın buraya gözlükle gelmesi üzerine komutanların" biz de gözlüklü asker olmaz" diyerek arkadaşımı tuzla'ya göndermesi ile tuhaf komutanlara sahip olduğunu düşündüğüm yerdir.
  3. eğirdir gölü'ne hakim muhteşem manzarasıyla,kampüs havasında,gelenlerin hayranlığını kazanan,dünyanın en iyi komando eğitim okullarından biri olarak gösterilen yer. önce 600-700 üniversite mezunu gidersiniz ora'ya. on gün içinde bu sayı 500'e düşer,refüze edilenlerden sonra,silahlı kuvvetlerin yüzakı olacak,gerçek komando timi komutan adayları kalır geriye. yaklaşık üç ay sürecek olan,gündüz akademik, geceleyin de arazi koşullarında yapılacak olan sıkı bir eğitim sürecinden geçersiniz. ora'dan güneydoğu'ya giden tim komutanları,verilen eğitimin hiç bir noktasının boşuna olmadığını gittikler yerlerde anlarlar. ve gittikleri gün göreve başladıklarında sanki yıllardır bu işi yapıyormuş gibi davranırlar. eğirdir'in başarısı eğitimi veren askeri personelin hemen tamamının savaş tecrübesine sahip olmasından kaynaklanır.

kampüs havasında demiştim;ora'da hizmet gören erler,komutan adaylarına "komutanım" demez,"hocam" diye hitap ederler. bu da aykırı olmasına rağmen ora'ya ayrı bir hava katar.

bir de uzun kulaklı köpekleri vardır o okulun,hala var mıdır bilmiyorum. sekiz kilometrelik günlük yürüyüşlerde bize eşlik ederlerdi yavrularıyla birlikte.

oradaki komutanlara selam olsun,komutan adaylarına da kolaylıklar dilerim.
  4. eğirdir dağ komando okulu'nda eğitim veren komutanlar da incelenmelidir ayrıca. amiyane tabirle hemen hemen hepsi 'deli' statüsünde yer alır. ağır eğitimler sırasında "yeter artık! ölmek istemiyorum komutanım!" diye isyan edersiniz.
    komutan da gayet pişkin:ben de öyle düşünmüştüm zaten. bu eğitimi de güneydoğu'da ölmemen için veriyorum sana" diyerek ayarın en sağlamını verir ve dumura uğratırlar adamı.

bir gün sabah sporu sırasında tepelerden eğirdir gölünün manzarasını seyrederek koşarken,birden durdurdu komutan. göle doğru bakıp:"manzara ne güzel değil mi?" biz salaklar 'evet' anlamında kafa salladık. "peki o zaman" dedi:"göl kıyısında,kumsalda koşalım mı?"

evet anlamında vibratör gibi kafa salladık yine biz salaklar. kumda koşmanın neye benzediğinden habersiziz tabi.

....göl kenarındaki kumsal koşusunu dilimiz dizimize değer vaziyette bitirdik,o gün hiç bir şey yiyemedik,sürekli kustuk. ertesi gün komutanın kahvaltıda "günaydın beyzadeler,kumsalda koşalım mı yine?" makarasıyla itin götüne girdik. diğer öğrencilerin kahkahaları arasında.
  5. uluslararası bir eğitim okuludur.

okul sınırları içindeki en büyük dağ, 2 teğmen'in eğitim sırasında halat kopması neticesinde şehit düşmesi sebebiyle 101 sene cezalıdır.
  1. 1