1. havaalanlarında bulunan vergiden muaf (tax free) ürünlerin satıldığı bölüm. free shop olarak anılır kimileri tarafından ama doğrusu duty free'dir. içki, sigara, parfum vs ürünleri çok ucuza alabileceğiniz bir yer.
  2. vergi ve harçsız ürünleri ucuza alabildiğimiz havaalanları ve limanlarda bulunan , fakat ucuz olduğu için insanın ihtiyacı olmayan , ihtiyacı olan şeyleri de ihtiyacından fazlasını almaya iten ve de daha tatilin başında alışveriş yaptıysanız kendinize ''niye bunca şeyi hemen aldım dönüşte alamıyordum sanki , şimdi boşa taşıcam'' diyebileceğiniz , madem aldım bari tüketiyim diyerek iyice para döktüğünüz yer. şu an atatürk havaalimanında avrupa ülkelerine göre alışveriş limitinde daha fazla kısıtlama var. örneğin 2 tane 1 litre ya da 4 tane 0.75 litreden fazla alkollu içecek alamıyorsunuz.
  3. cennet gibi bir yer burası. girişte beyle envai çeşit parfüme bulanıyorsunuz, ilerledikçe çikolatalar aklınızı alıyor. sonra tabi ki alkol. neler neler lan, hepsinden alasınız geliyor. gözünüz kayıyor olmeca standındaki limonlara ve shot bardaklarına. lakin götün götün dönüyorsunuz.
    fiyatlarının aşırı bi ucuzluğu yok, ama ciddi oynamalar var tabi ki piyasaya göre.
    velhasılkelam gitmek görmek yetmez, cebi doldurup yağmalamak farz.
  4. her gittiğimde ulan böyle bir yerde çalışayım canım sıkıldıkça makyaj tazeleyip parfüm sürüneyim gibi dandik hayallere dalarken çok meraklanıp çalışanlarından birine sordum;
    maalesef biz alamıyoruz burda satılanlardan dedi.
    doğru mu yanlış mı bilemiyorum ama sen tam gürül gürül akan çeşmenin dibindesin ama bir damla su içemiyorsun.böyle bir şey olsa gerek.
  5. ab içinde seyahat ediyorsanız bir kıyağını göremeyeceğiniz tükkan.
    bonus: japonya'da ise bunların kimileri akihabara gibi çok merkez yerlerde bulunabiliyormuş. pasaportunuzu gösterip altı aydan daha az kaldığınızı kanıtlamanız yeterli. "japonya'da niye böyle?" diye sormayın, çünkü japonya.
  6. türkiye'dekileri bol kısıtlamalı dükkanlar (türkiye'ye gelirken bir sik sokturmama çabası):
    -----------------------------------
    ülkeye geliş alışveriş limitleri
    kişibaşı limitler
    tütün ürünleri
    sigara 3 karton
    sigarillo 100 adet
    puro 50 adet
    kıyılmış tütün 250 gram
    pipo tütünü 250 gram
    alkollü ürünleri
    %22'den fazla alkol içeren alkollü içkiler (şarap ve şampanya hariç) 1 litre (bkz: bi siktir git)
    %22'den az alkol içeren alkollü içkiler (şarap ve şampanya dahil) 2 litre
    diğer ürünler
    parfüm, losyon, esans, kolonya , lavanta 600 ml.
    cilt bakımı ürünü ve makyaj malzemesi 5 adet
    çay 1 kilo
    çözülebilir kahve 1 kilo
    kahve 1 kilo
    çikolata 2 kilo
    -------------------------------------------

ülkeden gidiş alışveriş limitleri (gideceğiniz ülkede bunlar büyük ihtimalle ya aynı ya da daha ucuza satılır)
    kişibaşı limitler
    tütün ürünleri
    sigara 9 karton
    sigarillo 300 adet
    puro 150 adet
    kıyılmış tütün 750 gram
    pipo tütünü 750 gram
    alkollü ürünleri
    %22'den fazla alkol içeren alkollü içkiler (şarap ve şampanya hariç) 3 litre
    %22'den az alkol içeren alkollü içkiler (şarap ve şampanya dahil) 6 litre
    diğer ürünler
    parfüm, losyon, esans, kolonya , lavanta 1800 ml.
    cilt bakımı ürünü ve makyaj malzemesi 15 adet
    çay 3 kilo
    çözülebilir kahve 3 kilo
    kahve 3 kilo
    çikolata 6 kilo
    ------------------------------------------------------------------

kara sınır kapılarında olanlardan alış-veriş edebilmek için en az 3 gün öbür ülkede kalma şartı aranır. eskiden yoktu. ama sınır bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından çılgınca abuse edildikleri için böyle bir şart kondu. ayrıca türk duty free'sinin amına koyayim size bişey olmasın. limitleri aşmanın yolu: (bkz: inflight duty free)

nb: bunlar setur'un limitleri (bkz: http://www.seturdutyfree.com/...). farklı firmalarınki farklı olabilir. neden? çünkü burası türkiye (bkz: fuck you that's why)