• görseller

• dumansız hava sahası
  1. yeni sigara içme yasaklarını desteklemek için yapılan reklamlardaki, afişlerdeki slogan.

benim ülkem olmuş sömürge, bağımsızlıktan eser yok; ormanlar, topraklar satıla dursun yabancıya ama olsun havam dumansız ve temiz. polis copa tutsun emekçiyi, kürt faşistleri sağda solda bölücülük yapsın ama olsun benim havam temiz. kara çarşaflısı, sıkmabaşı, yobazı sarsın tüm devlet temelini, ab diye terene okuyup azar kayan komiserler cirit atsın ankara'da ama olsun benim havam temiz hava sahası. türk faşistleri tabanca çeksin kampüslerde, halk miğde gurultusunu dinlesin ninni misali, insanlar işsizlikten cinnet getirsin ama olsun havam temiz diğerlerinden bana ne. en büyük gereksinimimiz sigara içmemekti, evet. her gün içsem 2 paket sigara nolmuş, zaten iş yok, ülke bok! bari kederini azaltıyordu insanlar cigara içerek ona da mani oldular!

(bkz: deniz som)
  2. istanbul için tam hali "istanbul'un havası dumansız hava sahası" olan slogan.

sigara yasaklarının zaten ciğerimi vurduğu yeni yasa sonrası bir de böyle zekâ pırıltıları içeren sloganlar görünce akciğerimden sonra karaciğerime de sancılar giriyor. bir kez şu akıldan çıkmamalıdır ki istanbul'un havasının dumandan bir nebze kurtarılması sigara yasağıyla değil, doğal gazın yaygınlaşmasıyla oldu. bugüne dönersek, sigaradan çıkan duman kısıtlanarak istanbul'un havasının kurtarılması bence yeterli değil. iki seneye kadar insanların arabalarını yolda kullanması yasaklanmalı. herkes arabasını evinin içinde kullanıp, egsoz gazlarını kendi evinin içine salmalı. böylece hiçbir araba sahibi, başka başka vatandaşların temiz havasını zehirlememiş olur. ayrıca istanbul'un dört bir yerindeki fabrika sahipleri de üç yıl içinde fabrikalarını evlerine kursunlar; bizi değil, kendilerini zehirlesinler.

ha işte bunlar yapılırsa istanbul'un havası hakikaten dumansız hava sahası olur. sadece sigara yasaklarıyla bir yere varamayız (uçakların çıkardığı duman için de elbet bir hal çaresi bulunur diye umuyorum).

not: eğer herhangi bir insan evladı "sigara yasaklarından sonra böyle bir slogan çıkarılmasında şey var, yani böyle değişik bir anlatım tarzı var, vurgu yapmak için falan" derse terlikle döverim. biz de biliyoruz niçin dediklerini.
  3. eğer başarılı olursa gerçekten yararlı olacak sigara içme yasağının sloganı.fakat ben pek de başarılı olacağına inanmıyorum açıkcası bu yasağın.türkiye gibi bir ülkedeyiz ve insanın zararı için olan şeylere büyük bir rağbet var bu ülkede.insanlar birbirlerini ispitlemediği sürece bu da tıpkı; suyumuz yok küresel ısınma var, halı yıkamak yasak dendiğinde herkesin halılarını banyosunda yıkamasıyla aynı durum olacak.
  4. yeni moda tırt ütopya.

bi zevkimiz vardı o da piç oldu. saçma sapan bir slogan. hocam önce git bi hele kyoto protokolü neyin imzala, ondan sonra sik uzat milletin sigarasına. 4 - 1 yanımızdan karbonmonoksit salınımı yapılmakta iken sigara yasağı mı kotarıcak. harbiden her yanımızdan sağlık fışkıran ülke olsak yemin ederim gıkımı çıkarmam. irlanda falan olmadığımız aşikar. hava leş, pis. elin oğlu önce havayı temizliyor, ondan sonra sigara işine giriyor.