• atlas

  bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
 • görseller

  • donas
  • donas
 1. eskişehir'de iki şubesi bulunan, bir çeşit dürüm ve dürümcünün adı. iskenderun usülü ile lavaş arasına özel bir sos, salatalık malzemeler, patates kızartması ve turşudan oluşan isteğe göre et ve tavuk olarak sunulan devasa büyük nefis yiyecek. kuş gribi vakasından sonra et olarak yapmaya başladılar, ama öğrenciler fiyatı cazip olduğu için tavuk versiyonunu daha çok tüketirler. eskişehirde tantuninin tahtını elinden almıştır.
 2. eski kalitesini aratan şey. hele bir garsonu var. az çakal değil şerefsiz. dürümü getiren adama "yanında ekstradan turşu verir misiniz?" diyorsunuz, adam buna "tabi, hıhım" gibi hareketler yaptıktan sonra her ne hikmetse ortadan kayboluyor... lan dikkat ettim, bu bir değil, iki değil, üç değil... paso böyle...

  en sonunda adam dürümü getirdi ve ısrarla o turşuyu getirene kadar dürümden bir lokma bile ısırmadık grupça... sonra anladı çakallığını çaktığımızı ve adam oldu biraz.

  edit: ha dürümü güzeldir ona lafım yok.
 3. kütahya sevgi yolu üzerinde bulunan can dostudur. zorda kalındığında ucuz alternatifli temiz dönercidir. ne kadar ucuz olduğunu eski türk lirasına geçmek için gün saydığımız şu günlerde şöyle ifade edeyim. paranın para zamanında (yani bu aralar, malum kriz filan) kütahya'da bir dürüm 2,5ytl iken aynı dürüm eskişehir'de 2,75ytl dir. fark ortada(ne farkı?).
 4. sık yendiği zaman mideyi bozan ama yine de vazgeçilemeyen, hiç sağlıklı olmadığını bilsem de göz görmeyince gönül katlanırmış mantığıyla yemeğe devam ettiğim dürüm.