1. bir ak partili olarak beğenmediğim şarkıdır.

şarkıda devamlı recep tayyip erdoğan adı geçiyor. ak parti sadece recep tayyip erdoğan demek değil. yüzlerce insan ve milyonlarca seçmenin katkısı var bu partiye.

tek adamlığa vurgu yapılmış resmen.
  2. mansur yavaş ile chp nasıl bir araya gelir düşüncesinin çok önce sıçtığı boku iyice bir sıvamasıdır.

milliyetçilik ile bağlandığımız topraklardan şarkı apartan bu kafa her türlü milliyetçiliği ayağının altına aldığını söyleyişinin üzerinden yıl anca geçti...

şaşırdığım şey bu. yoksa şarkıyı çaldılarsa bile buna şaşırmak yersiz.

benim dombıramı çaldılar aziz kardeşlerim...
  3. güzel şeylerden soğutacaklar insanı yahu.
    git başka bişey yap kardeşim ne istiyosun dombıradan.
  4. türkiye’de doğup büyümüş, bu ülkenin çelişkilerini de mücadelelerini de birebir yaşayıp, doğru ya da yanlış, bir siyasi tavrı benimsemiş kadınlar ve erkekler, son tahlilde yerlilikleriyle gurbetçilere nazaran daha mı kemikli oluyorlar diye düşünmeye başladım.

zayıf bir sav olabilir tabii, oturup bilimsel veri değerlendirme çalışması yapmadım. yine de şu uğur ışılak’a baktıkça, en yüksek perdeden milliyetçi söylemlerle konuşagelen bu arkadaşın her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanlara şimdi geldiğimiz noktada hazine odasının anahtarını sunmaya çalışması, yabancı ülkelerde doğup büyüyen insanların yerlileşemedikleri ölçüde köksüz kaldıklarını ve kolayca savrulabildiklerini düşündürtüyor bana. ismail y.k.'nın, menhus diziler dışında günlük yaşamda çoğumuzun kolayca sarfetmediği ifadeyi kullanıp ferah feza, "allah belanı versin" deyivermesi de bu kapsama girer mesela.

velhasıl; nüanslar yoksa siyaset çöle döner ya, ilkeler yoksa bu sefer o çöle öteki kapısından girersin.

türkiye çöl olmasın!..