merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

doğum gününde sevgiliye alınacak hediyeler

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #ilişkiler
  1. hani şöyle bi beşiktaş forması ne bileyim eşofmanı yada atkısı falan cuk oturacak hediyedir.

tabii bana gelecek olan hediyeden bahsediyorum.. *
  2. tamamen içinden gelinerek alınması gereken hediyelerdir.

şimdi buraya ve hediye başlıklarına bazı arkadaşlar ''öpücük,aşk,birlikte uyumak'' tarzı son derece gerizekalı şeyler yazmışlar,millet buraya kaç saat kafa patlatıp ''dur birde sözlüğe bakayım'' diye giriyor adam müthiş bir hayal kırıklığına uğruyor.

ve bende bu insanları aydınlatmaya geldim,hazır benimde aklıma birşeyler gelmişken yazayım.

erkekler için: para sorununuz yoksa şık bir saat alınabilir,aynı zamanda şık bir ceket hatta blazer(spor ceket), ya da kaliteli bir parfüm alabilirsiniz ama parfüm riskli iş bulaşmayın derim.ya da onuda alın ''bir arkadaşıma seçicem bana fikir versene'' temalı kandırıkçılık yaparak beğendiği parfümü alın,aynısını sevgilim yapmıştı ciddi dumur olmuştum,zorla kendi eski parfümümü aldırtmak istiyordum hahaha.

neyse devam ediyorum,sevgilinizin mesleğiyle ilgili küçük biblo tarzı birşeyler alabilirsiniz,sanatla ilgileniyorsa ya da resime ilgisi varsa kesinlikle tablo alabilirsiniz,kaldı ki özellikle bir ülkeye gitmişse ve orayı çok beğenmişse o ülkeyle alakalı bir tablo alabilirsiniz,eminim beğenir.paris-eiffel gibi.

spor yapıyorsa ya da koşu meraklısıyla direk eşofman takımı alabilirsiniz.

ps3 oyunları oynuyorsa ya da kısaca konsol oyunlarına meraklıysa oyun alabilirsiniz.örneğin,guitar hero,pes,fifa,crysis,vanquis gibi,ben almıştım.oyunları araştırıp en çok beğenilenlerden alırsanız,sevgilinizinde beğenme şansı yükselecektir.

bunun dışında maneviyata daha çok önem veren bir tipse,size çok kral birşey söyleyeceğim,ben malesef yapamadım çünkü kaçırdım olayı önceden aklıma gelmedi ama siz yapın.birlikte olmaya başladığınız tarihten beri günlük tutun ama bu günlük ''ya lan bugünde bok gibi geçti mişletmeden 65 almışım'' tarzı aptal birşey olmasın,sevgilinizle ilgili düşünceleriniz yazsın,aklınızdan gelip geçen ya da anlık gelen düşünceler varya,işte onları bile not edin sonra kocaman bir defter olacaktır,bundan hoşlanır diye düşünüyorum ayrıca erkekten ziyade bence kızlar da çok etkilenir yani unisex bir olay bu.

bunlar dışında, gömlek tshrt..vs gibi bir sürü şey alınabilir.

kızlara gelirsek alternatif öyle çok ki,çünkü erkeklerin çok kısıtlı.
    kızlara herşeyi alabilirsiniz ya,sayıyorum:
    şık bir elbise
    parfüm
    çanta
    mp3( mp3ü olmayan kimse kalmadı diye düşünüyorum artık telefonlarda bile var ama yine de fikir fikirdir.)
    gözlük (çaktırmadan önceden denettirmeniz gerek)
    saat
    kolye
    t-shrt,gömlek
    makyaj malzemesi seti
    iç çamaşırı (hahaha)
    eğer kız arkadaşınız herhangi bir müzik aleti çalıyorsa onun güzel bir biblosunu alabilirsiniz,hoşuna gider diye düşünüyorum.

benim aklıma gelen bu kadar arkadaşlar sadece aklıma bir fikir gelmişken toptan yazıyım size de yardımcı olmuş olurum diye düşündüm.
  3. doğduğu güne ait gazete armağan edilebilir.

hediyeyi aldığında gözlerinden bir kaç damla yaş akmıştı. ve bana "tamam hediyedir, güzeldir, semboliktir, hatırlandığı bilmek gurur okşar ama bu başka bir şeydi" şeklinde tepki vermişti. bana kalırsa sağlam bir jest ki böyle düşündüğüm için bu hediyeyi seçmiştim. bir çoğumuz daha önce keşfetmiş olabilir ama ilk kez duyanlar için tavsiye ediyorum.

düşünsenize doğduğunuz gün, türkiye'de ve dünya'da neler oluyordu bilmiyordunuz. çok önemli mi? değil. lakin ondan bir şeyler taşıyor o gazete. en azından tarih itibariyle. sipariş ettiğiniz gazetenin üzerine ufak bir notta iliştirirseniz tadından yenmez.

"gördüğün gibi sevgilim, senin doğduğün gün de insanlar birbirini bıçaklıyordu, devletler yine petrol için ülke işgal ediyordu, kıtlıktan ölen yine binlerce insan vardı, o zaman da kaypak bir sürü siyasetçi vardı. her şeye rağmen şuan elinde tuttuğun gazetenin üzerinde gördüğün tarihi anlamlı kılan şey sanırım dünya'ya gelişine rast gelmesi. iyi ki doğdun, iyi ki benimlesin" gibi... kafaya göre alternatifler arttırılabilir.

kafasına yatanlar için sadete gelelim. geçmişe yönelik gazete satışı yapan benim bildiğim kadarıyla sadece hürriyet gazetesi var. kendim de oradan sipariş vermiştim zaten. site de (3-5) gün arası hediyeniz hazırlanır şeklinde bir dipnot vardı hatırladığım kadarıyla. ama siz onu hafta içi sipariş vereceksiniz maksimum (3) gün olarak hesap edin. uzun sürmüyor demem o ki. hele istanbul'da ikametliyseniz günü birlik elinizde olur gibime geliyor.

hediyeyi kendinize isteyip daha sonra elden vermenizi önermiyorum. bizzat kendisi teslim alsın kargodan. zira hürriyet logolarıyla süslenmiş bir ambalajın sizin tarafınızdan geldiğine dair bir şüphesi olmayacak, aksine kargocuyla "bu paketin benimle ne alası var yanlıştır o yanlış" şeklinde polemiğe bile girecektir. bu polemik hediye gönderene bonus tabi. merakla açacağı paket, olayın tamamını kavradığında kate be kat şaşkınlığa dönüşecek ve nihayetinde jest amacına sıhhatli bir şekilde ulaşacaktır.

şimdi gelelim pratik notlara:

1. hürriyet gazetesine http://uyelik.hurriyet.com.tr/... adresinden ücretsiz üye oluyoruz.

2. şayet üyeliğimiz var ise 1.madde iptal. şu durumda üyeliği olan yada üyeliğini yeni alanlar http://satis.hurriyet.com.tr/... adresine giderek, e-mail ve şifre alanlarını doldurmayı müteakip hürriyetin online arşiv bölümüne ulaşıyor.

3.burada zaten yönlendirmeler açık ve net. almak istediğiniz gazeteniz tarihini girerek ön izlemesini görmeniz mümkün. burada kargaşa çıkmasın özellikle belirteyim gazetenin tamamı değil, ilk sayfası geliyor. yani gidipte rafdan bir gazete gönderiyorlar değil. kuşe kağıda baskı. ama orijinal ilk sayfa.

4. üzerine yukarıda örnekte verdiğimiz veya sizin belirleyeceğiniz bilmem kaç karakterle sınırlı not ekliyorsunuz. tercih sizin.

5. son olarak hediye paketi seçimi. fiyatlar burada değişken. paketler;
    - karton rulo (bkz: http://satis.hurriyet.com.tr/...)
    - kadife kaplı kutu (bkz: http://satis.hurriyet.com.tr/...)
    - ahşap çerçeve (bkz: http://satis.hurriyet.com.tr/...) olarak üç farklı seçenekte sunuluyor.

ben kadife kaplı kutuyu almıştım. hem zarar gelmez, hem saklaması kolay hem de daha estetik bir havası var. ayrıca belirtmek gerekirse, ödeme işlemi kredi kartından sorunsuz olarak yapılıyor.

yineliyorum; fiyat performans mantığıyla bakıldığında inanılmaz etki yapan bir hediye.

fiyatlar için: http://satis.hurriyet.com.tr/...

deneyin, tutmazsa ben parasını size ödeyeyim. bizzat tecrübe ettiğim ve çok pozitif bir geri bildirim aldığım için buraya yazıp tavsiye etmeyi vatandaşlık görevi olarak gördüm.

altını çizerek belirtmek istediğim diğer bir konu da alacaklının doğum tarihinde yaşanan ve yaran olayların olayı bambaşka boyutlara getirmesi. şöyleki; benim gönderdiğim tarihli gazetenin manşet haberi "boşanamadığı için kendisi yaktı" isimli haberden oluşuyordu. ki o zamanlar demek ki sansürde yokmuş gazetelerde. habere konu olan kadıncağız harbiden yakmış kendini ve yanan vücut apaçık şekilde gazetenin ilk sayfasında ibretlik duruyordu. allah'tan hatun kalkıp da bana "ayağını denk al, yakarım yaktırırım mesajı mı vermeye çalışıyorsun lan hödük" demedi. ön izleme seçeneğinde gazeteyi iyice bir irdeleyin, durduk yere de pot kırmayın derim. olur ya hassas bir damarı vardır ona basarsınız. ne bileyim çok sevdiği babasını kaybetmiştir vaktinde, gönderdiğiniz gazetede de acıklı bir baba-kız hikayesi vardır mesela. detaylar önemli bu anlamda.

bundan gerisini paşa keyfiniz bilir. yaşasın mutlu aşklar...
  4. erkek içinse tabi ki kol düğmesi , saat ,cüzdan , kıyafetten mütevellit gömlek kravat hırka kazak eldiven tshirt pijama takımı ne dilerseniz,parfüm,vs biraz sürprizcilik gerekiyorsa puzzle meyve sepeti falan ..
    kız için yazmayacagım arkadas .. bize hersey hediye zaten .. tüm takı toka tüm kıyafetler kitap parfüm canta ayakkabı cüzdan vs vs bak yazmam dedim yine yazdım ii mi ..
  5. bir sonraki doğum gününe kadar her gün için sadece bir fotoğrafın koyulabileceği bir albüm alınabilir.
  1. 1