• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• doğum günü
  1. dünyaya geldiğimiz ve her yıl kutladığımız gündür...
    mesela bugün 19 nisan ve benim doğum günüm. bugün arkadaşlarımın bana sürpiz yapması lazım, bakalım ilerleyen saatlerde görücez...
  2. her yıl bir öncekinden daha kötü geçen ve ben neden doğdum demenize neden olan gün.
  3. sürprizsever arkadaşlar sayesinde tüm günü kimse beni hatırlamadı ya diye ağlanarak geçirip, tüm gün yanınızda olan arkadaşlarınıza kızıp, akşam ışıkların sönmesi ve koskoca bir pastanın önünüze konmasıyla gözyaşlarını tutamayabilceğiniz olay. ne yazık ki yılda bir kere kutlanır bu olay, tabii insan 29 şubatta doğmadıysa
  4. birisinin doğum günü sıkıntısı çektiği çok bellidir. gezerken hep vitrinlere bakar, sürekli hediyelik eşya satan yerlere gitmek ister... bu arkadaş bir süre sonra patlar ve önemli birisinin doğum günü yaklaştığını ona değişik bir şey baktığını itiraf eder. günler süren çaba, boştur. hala bir hediye alınmamıştır ve akşama doğru partiye gitmek gerekir. en sonunda umutsuz ve kızgın bir şekilde evden çıkılır, kıytırık bir kitap, dandik bir süs eşyası ile ya da bir tişört ile geçiştirilir. ama içini yeme durumu hala devam etmektedir. kendine beceriksiz, zevksiz gibi sıfatlar ile küfrederek doğum günü kahramanına hediye verilir. hediyeler hep beğenilir. uykusuz geceler, hediye için gezerken yorulmak, akbile ödenen paralar üzerine bir bardak ssoğuk kola içilir partide. ee tabi sonra başlayın partiye, ve bir başka önemli şahsiyet için düşünmeye...
    bu durum özellikle sevgilinin doğum günü varken en üst saeviyeye çıkar. ama gözü açık yurdum insanı her zaman güzel bahaneler üretebilmiştir.
    (bkz. doğum günü bahaneleri)
  5. kendim için en kötü ve acı gündür, zira hiç de güzel şeyler getirmemiştir şimdiye kadar. hiç olmasaymış da gelmeseymişim derim...
    sevdiklerim için düşünüce, onların var olduğunu bana yeniden hatırlatıp gülümsememi sağlar. iyi ki varlar derim.