1. şişe çevirmecenin klasik sorusu buna erkekler genelde cesaret kızlar doğruluk derlerdi.hele birde öpülmek istenen kız daha önce kararlaştırılıp erkekler arasında anlaşılmışsa ortalık cesaret diyen erkekten geçilmezdi.zamanında bizde az cesur değildik hani (bkz: ah mazi)
  2. çok afedersiniz ama taşak ve yrrak ikilisiyle özdeşleşebilir oyunumsudur.

daha çok kral tv altyazısında dağları delen aşıkların körebesi tadını taşır. "ehoro mehoro" ve "uvvv" fabrika çıkışı gelen efektlerdir.
  3. ergenlik çağına yeni yeni girmiş, kızlı erkekli bir grubun evde doğum günü partisi kutladıktan sonra oynadıkları oyun. her ne kadar başlarda muhabbet gayet üsturuplu olsa da, oyun ilerledikçe sorulan sorular, "günde kaç defa otuzbir çekiyosunuz", "aybaşında size ne oluyo" tarzında olur, e oyunun amacı da bi yerde budur.
  4. konuşma iki erkek arasındadır.

+doğruluk mu cesaret mi?
    -eee.. ööö do-.. cesaret!
    +hmm, hedecan'ın kulak memesini em!
    -oeh, oha bea.. (gider yalar..)
    +huemeuhmauh (herkes kopar, oyun iptal)
  5. birbirlerini fazla tanımayan insanlar arasında oynandığında yoğun merak *ve de heyecan-endişe * duygularını artıran, ancak birbirlerini uzun süredir tanıyan insanlar arasında oynandığında "ee, ne sorayım şimdi sana, otunu bokunu biliyorum" sözcükleriyle durumun özetlendiği, eğlenceli, upgrade edildiğinde* tadından yenmez gençlik oyunu.
  6. - doğruluk mu cesaret mi?
    - doğruluk!
    - geçen gece ne yaptın? tek tek anlat. bak doğruluk dedin ona göre.
    - valla aramızda kalsın ama bir adam vurdum, bacağından. üç kişinin ırzına geçtim, artı soygun var onu anlatması uzun.
    - arkadaşı alın hemen.
    - ama?
    - federal büro. arkadaşlar zabtı tuttular. bundan sonra konuştuğun her şey aleyhine kanıt olarak öne sürülecek. avukat tutma hakkın var.
    - hasiktir.