merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

doğmadan önce hayatının fragmanını görebilmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. çoğu insanın hayatından memnun olmadığını baz alırsak, bir çok kişinin doğmak istememesine sebep olacak zımbırtıdır.
  2. fragmanı başından sonuna izleyebilenler için güzel bi hadise olabilirdi; ama ben, buna bile geç kalacak insanlar tanıyorum. (selam, naber?)
  3. insan doğmadan önce yaşayacağı üzüntü, mutluluk vs her şeyi görür, bilir ve ona razı olur doğar.

nereden bildiğimi bilmiyorum. öyle biliyorum işte.
  4. karma inancına göre vardır böyle bir şey. ruhlar bedenlenmeden önce yaşayacakları zorlukları, sınanacakları mücadeleleri bilirler, bile bile dünyaya gelirler. bir tür anlaşma yaparlar hayatla: karmalarını aşacaklarına söz verirler. örneğin şiddete meyilli bir insanın kendisini bir şekilde bundan kurtarma şansı her zaman vardır. bunu başarırsa önceki hayatlarında öğrenemediği bir şeyi öğrenmiş ve karmasını tamamlamış sayılır. artık bu konuda hem bu hayatında hem de sonraki hayatlarında sınanmayacaktır. aksi halde hayat hep karşısına onu bu konuda sınayacak zorluklar çıkaracaktır, ta ki öğrenene kadar.

karmaya ya da reenkarnasyona inandığımı söyleyemem (reenkarnasyon pratikte son derece saçma bir fikir), ama kulağa hoş geliyor, kabul. buna göre hayatından kişi kendisi sorumludur. kukla değildir. kaderini değiştirme yetkinliği vardır. kurban değildir. daha da kaçık bir hikayeye göre ruhlar anne- babalarını aşamadıkları karmaya göre seçerler. ebeveynler de çocuklarını elbette. bir tür ruhların anlaşması gibi. uzun bir birliktelik yaşayacağınız veya evleneceğiniz kişi de önemli yer tutar karmanızda. onunla da anlaşmalarınız vardır. "sen bana en sinir olduğum, bir türlü öğrenemediğim şeyi öğret. ben de sana öğretmeye çalışacağım." dersiniz karmanızdaki kişilere. o yüzden karşınıza çıkan, sizi zorlayan kişilere öğretmeniniz gözüyle bakmanız gerekir. onların size anlatmak istedikleri bir şey vardır mutlaka.
    peki tüm karmalarını tamamlamış ve aşmış ruhlara ne olur? emin değilim ama sanırım ya dalai lama gibi hayatını başkalarına yardım etmeye adayan ruhlar olarak gelirler, ya da gelmelerine gerek kalmaz.
    çok kaçık geliyor evet ama bu bir inanç. her din ne kadar kaçıksa bu da o kadar.. denizi ya da ayı ikiye bölmekten bahsetmiyor mesela.
  5. nasıl hiçbir fragman filmin kötü sahnelerini göstermez ,can alıcı en heycanlı en korkuturu belki hani, en adrenalin dolu kısımlarını gösteriyorsa bu da öyle olurdu, eh o zman herkes isteyerek gelirdi.kötü olurdu yani yarın öbürgün isyan etme hakkında yok olur yani , adama sorarlar isteyerek gelmedin mi diye . kısaca fragmana gerek görmüyorum.
  6. her fragmanda olduğu gibi en komik ve en heyecanlı kısımları görürsün. filmi izlemeye başladığında anlarsınki o eğlenceli ve heyecanlı kısımlar maalesef fragmandaki kadarmış.
  7. hayatı film tadında yaşayacağımız anlamına gelseydi harika olabilecek eylemdi. ama çoğumuzun hayatı bırak filmi, hiçbir boka benzemeyebiliyor bazen (afedersiniz). ev-kreş-okul-iş-ev-mezar şeklinde sonu da başı da belli bir ömür geçirebiliyor insan. hoş ben sakin ve de acısız bir yaşamı tercih ederim ama neyse.
  1. 1