1. kişilik bölünmekle kalmaz,aynı bedende takılan farklı karakterler birbirlerinin yaptığını hatırlamaz..bu nedenle kişi genellikle yaptıklarından sorumlu olmiyacağı bir hayatı cazip bulduğundan aynı bünyede doğurduğu farklı kişiliklere bürünür..bir nevi kurtuluş yoludur.
 2. kişilik bölünmesi yaşayan insan kafayı sıyırmış değildir. sadece normal'den farklı düşünür. yani sizin günlük hayatta taktığınız maskelerden biraz daha sert ve kalıcı maskeler takmıştır. iyi olan bu maskelerin çok sayıda olmayışıdır. (30 ayrı kişiliğe bölünmüş bir insan evladı düşünemiyorum, fakat günlük hayatta başkalarına karşı olduğumuzdan daha farklı göründüğümüz-görünmeye çalıştığımız 30 farklı hal vardır eminim) diğer yandan bir de 'normal' denen kavram var ki okula geç kalmayacak olsam en az 4 sayfa yazacaktım normal üzerine.

  alakasız dip not: sana ait ne varsa hiç biri benim değil.
 3. bir tür disosiyatif bozukluktur.
  adı üstünde hastanın birden fazla kişiliği vardır. hatta yüzlerce bile olabiliyormuş.
  kişilikler arası değişim genellikle bir stres etkeniyle olur ve aniden olur.
  kişilikler birbirinden habersizdir.
 4. did/mpd (dissociative identity disorder ve multiple personality disorder) çok kişililik olarak da bilinir. kişiliğin bütünlüğünün ,benlik işlevlerinin ve buna bağlı bilişsel,algısal süreçlerin,iki bazen de daha fazla sayıda farklı,birbirinden bağımsız (ve genellikle) alt kişiliklerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanan bir bölünmeyle tanimlanan rahatsizlik.
 5. disosiyatif kimlik bozukluğu bir savunma mekanizması olarak gelişir. kendini acıdan korumak için parçalara ayırırsın. acıyı kötü parçalar çeker. ve mutlu olan da başkalarıdır.
 6. ''bir süre sonra hikmet ıv, bir yolunu bularak büyük şehre döndü ve taht üzerinde hak ileri sürdü. dumrul’un destegiyle hikmet ıı’nin durumunu sarstı. sevgi, kocasına inanmadı ve bu olayları, o sırada akıl hastanesine kapatılmış bulunan hikmet ııı’un uydurduğunu söyledi. bu yalanların bir işe yaramasını istiyorsa oturup roman yazmasını tavsiye etti kocasına. bu arada bazi din ve ruhbilim kitaplarının etkisiyle hikmet ı yeniden ortaya çıktı. onu ölmüş sanıyorlardı (bir kuyuya atmışlardı). hikmet ı, bir anne sıcaklığının hasretiyle yandığı için bilge ile ilgilenmeye başladı. hikmetleri birbirine karıştırmaya baslayan sevgi, hepsini birden evden kovdu. sonra yanlışlık yaptığını anladı ve yalniz hikmet ı’i kendine ayırmak istedi. bir takım karışık olaylar yüzünden hikmet ı, yaralanarak hastaneye kaldırıldı. bazı tarihçilere gore, hikmet ııı aslında hikmet ı’in hastaneye yatırılmış şeklidir. (bu ihtimal pek varit görülmüyor).
  hikmet ııı hastaneden kaçtıktan sonra bazı olaylara karıştı; (bu olaylar ileride ayrıca verilecektir); sonunda hikmet ıv adıyla gecekonduya döndü. bu arada, bilge’nin kışkırtmalari sonucu bir hikmet v de tarih sahnesinde görünür gibi olduysa da, bunun sülale ile bir ilişkisi olmadığı anlaşıldı. şehvet düşkünü olan hikmet v (düzmece hikmet), bir eve kapatılarak bütün ömrünce yazmaya mahkum edildi. bilge bütün hikmetlerin ayrı bölgelerde hüküm sürmesini teklif ettiyse de, ülkenin bölünmezliği ilkesine aykırı olduğu için bu teklifi kabul edilmedi. bazi tarihçiler de, yazmaya mahküm edilen hikmet v ile hastaneden kaçan ve fransız ihtilalini yapmaya calışan hikmet ııı’ün aynı şahıs olduğunu ileri sürerler; fakat bu iddayı doğrulayacak belgeler bugün elde yoktur.''


  oğuz atay tehlikeli oyunlar....