merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• direksiyon sınavı
  1. 1

direksiyon sınavı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ağızda sakız varken girilmemesi gereken sınav.hoş zaten sınava alınmıyormuş o zaman.
  2. gözetmen olarak milli eğitim bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenlerin geldiği sınavdır.kısa bir parkuru bir kere gidip gelerek yapılır.parkurda hafif eğimli bir zemin varsa ve öğretmenlerden biri de gıcıksa yokuş yukarı arabayı kaldırmanız emredilir ki bu acemi sürücüyü en çok zorlayacak şeylerden birisidir.
    bunun dışında sınav yalandır,ispatı da trafik terörüdür.
  3. sınavda ne yapacağınız önceden kurstaki direksiyon hocanız tarafından söylendiği için sınav zamanı ezbere iki tur atılır. yaklaşık 2 dakika bile tutmaz bi bakmışsınız 10 gün sonra ehliyetiniz olmuştur
  4. sınav süresince direksiyon ve yolla uğraşmanızın yetmediği bir de arabanın arkasındaki öğretmenlerin şöförlükle alakalı olmayan sorularını yanıtlamanız gereken sınav türü.
  5. arabaya oturduğunuzda koltuğunuzu ayarlarmış gibi yapıp, aynalara parmak uçlarıyla dokunup, emniyet kemerinizi takarsanız 15 puanı oracıkta aldığınız sınav. eğer arabaya oturduğunuzda koltuğunuzu ayarlarmış gibi yaparken, arkadaki öğretmen bayanın ayaklarını parçalayarak o bayanın 5 dk boyunca çığlık atmasına yol açsanız bile rahatlıkla geçebileceğiniz sınav.
  6. eğer sonlara doğru sınava gireceksiniz, bezmiş öğretmenlerin sallamaz tavırlarıyla imtihan edileceğiniz bölümdür. kemeri takmaya yeltenirsiniz, arkadan boşver kemeri, sür sen derler; ayna dersiniz, o da neymiş gibilerinden bakarlar suratınıza... arabayı doğru düzgün hareket ettirebilirseniz, tamam bu kadar yeter, şimdi dönelim cümlesiyle birlikte ehliyetinizi almış bulunursunuz.
  7. son zamanlarda iyice bokunun çıktığı, "bu adam araba sürebiliyor mu"dan cok, oturmayı ve konuşmayı becerebilen birinin bazen arabayı hareket bile ettirmeden geçebildiği, ehliyet alamayabilme sebebi olmaktan çoktan çıkmış, trafikte sonuçlarını küfür ederek kınadığımız sınav..
  8. ehliyet alamamanın nedenidir efendim.

şöyle açıklayayım: araba nasıl kaldırılır, motora fazla yüklenilmeden nasıl güvenli sürülür, ilkyardım nedir, nasıl yapılır, yol önceliği kimindir, trafik lambaları, işaretleri...hepsini bilmekteyim; ancak o lanet direksiyona oturunca hepsi gidiyor arkadaş kafamdan ya!...hayır bi kaç kere gireyim dedim ehliyet sınavına vazgeçtim bu direksiyon sınavı denen zımbırtıyı düşününce...herhalde şu simülasyonlu sınavlar falan gelmeden de araba falan kullanmayı öğrenemem gibi geliyor.
  9. tek özelliğinin arkada kontrol eden kişiler soru sorduğunda başını çevirerek mi yoksa aynadan bakarak mı cevap verildiği durumu olduğunu düşündüğüm olay... nitekim arabayı iki kere stop ettirip bile geçenler olduğu söylenir...
  1. 1