• görseller

  • din toplumun afyonudur
 1. pratikte son derece doğru olan , ama dinin reddedilmesi için geçerli bir sebep olmayan , klişeleşmiş ifade.(doğruların yeri gelince gri olması , illa ki herşeyde çatışma olmak zorunda olmaması)
 2. marx a ait olan bu söylem çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır.özellikle ateistler bunu arguman olarak kullanmaktadır ki aslında kullanacak en son kimselerdir.
  afyon, o zamanlar bildigimiz anlamı ile sefa sürmek, gözlerini kapamak ve farkındalığını sonlandırmak üzere kullanılan bir uyuşturucu değildir.afyon ilaçtır... din insanların ilacıdır.netekim şöyle devam eder :
  ".... din, vicdansız dünyanın vicdanıdır."
 3. sırlar dünyası isimli programda halkımızın beynine kazınmaya çalışılan "kadercilik, dünyadaki bir kötülüğün karşılığının mutlaka dünyada çıkması, doğa-üstü, mistik tanrısal müdehaleler" gibi öğeleri gördükten sonra doğruluğuna bir kez daha hak verdiğim önerme. bilimi referans alan dindar kişiye zaten kimsenin sözü olamaz ama bu söz din üstünden prim yapanlara ayarın kralını vermekte.
 4. biraz alakalı bişey belirteyim ben de;

  iran'da şah rejimi devrilmeden önceki zamanlarda iranlı solcular duvarlara "din halkların afyonu değildir" şeklinde yazılamalar yapmışlardır, mollalarla beraber şah rejimi devrilmiştir, fakat mollalar zaman kaybetmeden tarihsel görevlerinin bilinciyle iran'lı komünistleri katletmiştir.