1. ikiside tek bir dersde öğretilmesine rağmen aralarında bazen dağlar kadar farkın olduğu terimlerdir. şimdi bunu kanıtlamam için üst komşumuzu (4 sene kadar önce) örnek olarak getiriyorum.

adı:halil
    mesleği: tren yollarından emekli
    din kültürü: 87
    ahlak bilgisi: -273
    skiller:3 gulfü 1 elham, tesbih saldırısı, hacı yağı kokusu saldırısı

-merhaba halil amca.
    +aleyküm selam yiğenim. gel cuma ya gidek.
    (bkz: merhaba diyene aleyküm selam demek)
    -eeee... şey yok ben gelmiyim evde işim var.
    +gençlih beh bi deeşdi zaten. bizim zamanımızda........
    (bkz: saçmalama efekti)
    -çok haklısın tabi ya. doğru.
    +mesela bah dördüncü gattakiler. evlerine giren çıhan belli olmuyo yiğenim. ama o gırmızı saçlı gız bek fena duruyo.
    (bkz: üniversite öğrencisi kızlar). geçen asansörda rastgeldim. gendi gendime dedim ki...

binanın dışkapısı açılır ve amcanın transparan kıyafetli türbanlı kızı gelir hiçbir şey demeden geçer.

+öhümmh. neyse ben geç galıyom. ımını ırzını... hadi bahalım.
    (bkz: örümcek)

din içersinde ahlakda öğretilmesine rağmen malesef bir çok hırt dini camiiye gitmek, tesbih çekmek olarak olarak görür.

bunlar neyin neyle ayrılacağını da bilmemektedirler.

-dinle devlet işlerini mi birbirinden ayırıyorduk yoksa dinle ahlağı mı?
    +sus melun. dinle devlet işini ayırmak kimin haddine? hadi yat namaz kıl düşünme böyle şeyleri. daha namaz çıkışı seccade açıp camiye yardım parası toplayacaah.

din ve ahlak bazen çok ince sınırları bulunan iki ayrı kavram olmasına rağmen beraber yürütmek gerekir. din arabaysa ahlak benzindir.
  2. okullarda sadece din kültürü kısmı okutulurdu..
    çocukken annemizden babamızdan öğrenediğmiz "ahlak"kısmını ise bir yerlerde unuttuk ya da unutturulduk sonra da bulan olmadı..