merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

dilli düdük

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. çok konuşan, geveze bir insanı seviyorsanız "çok konuşuyorsun" yerine dilli düdük derseniz hem onu kırmamış hem mesaj vermiş hem de gülümsetmiş olursunuz
  2. çıkış şarkısı olarak seçilseydi çok daha etkili olabilecek bir şarkıydı. yakında klibi çekilmesi büyük ihtimal. tarkan bu şarkının klibi için yaza girişi bekliyor olabilir. diskolarda bu yazın hit şarkısı olacağı kesin.
  3. tarkan'ın metamorfoz adlı albümünden bir parça. atasözleri sözlüğü gibi mübarek, araya deyimler de serpiştirilmiş bolca.

söz gümüşse, sükut altındır
    masal okuyor bilmiyor o zırdeli
    rüzgar eken, fırtına biçer
    kendi düşen ağlamaz yani

sen sen ol kalp kırma
    uykuların kaçar sonra
    akıllı ol oyuna gelme*
    tepetakla olursun
    eden bulur sonunda

pireyi deve yaptı* dilli düdük
    ateşe bile bile körükle gidiyor*
    kendi kuyusunu kazıyor* enayi
    cır cır ötüyor

bana göre hava hoş, kendi bilir
    beni bilen iyi biliyor
    boşa çabaları
    bu gönüllerde hükmü geçmiyor

hadi sev hadi hadi hadi gözünü karart* da
    koy elini kalbine şu yalan hayatta
    gelen geçer konan göçer unutma
    sana da kalmaz bu ölümlü dünya

şöyle bi silkelen de gel kendine*
    hududunu haddini bil, ileri gitme
    iki kere iki dört hesap kolay
    aç kalbini gel, dırdır etme

caka satıyor* utanması yok
    o kendini üstün buluyor** ama yanılıyor
    burnu kaf dağında* mübarek
    o kendini bu alemin kralı sanıyor
  4. alternatif sözlük yazar ismidir.büyük bi hevesle girdim bakiim kimmiş bu yazar diye ama öyle biri yok sanırım. biraz üzüldüm biraz bozuldum
  5. sözü ve müziği tarkan'a ait olduğu iddia edilen şarkı. benim de bir iddiam var. hayır hayır, daha önceden ben yazmıştım, ben söylemiştim, tarkan benden çalmış demicem. birçok kişinin tek bakışta fark edebileceği birşey. tarkan bu şarkıyı yazarken almış eline deyimler ve atasözleri kitapçığını, sözlükte başlıkları alt alta okumak gibi yoklamadaki nicklerden şiir yazmak gibi dizelemiş maşallah. deyimleri tek tek yazarak inceleyelim istedim, baktım bütün sözlerini yazmam gerekecek. siz en iyisi ;

(bkz: @2419338)

buradan bakınız efenim.
  1. 1