merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

dilek ve şikayet kutusu

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. restaurantlar, bankalar, otobüs firmaları, turizm sektöründe çalışan firmalar v.s. müşteri memnuniyetinin göz önünde bulunduğu mekanlarda bulunan müşterilerin isteklerini ve herhangi bir konu ile ilgili şikayetlerini byazıp içerisine koydukları kutudur.
    resmi de var merak edenler için.
    (bkz: http://www.maksimum.com/...)
  2. içine genellikle çöp atılan kutulardır. halkımız hala o kutuların ne amaçla orada bulunduklarını kavrayamamıştır.
  3. zaman zaman yanlış anlamalara sahne olacak kutudur.

yer güçlükonak *, bir ilköğretim okulu.

öğretmenler okulda zaten çok fazla olan eksikleri bir de öğrencilerin gözüyle görmek için dilek ve şikayet kutusu oluşturmuşlar ve öğrenciler de bir hafta içinde bu kutuyu doldurmuşlar.

ama gel gör ki bi yanlış anlama olmuş. bu yanlış anlama hem hayata dair iç burkan detaylarda hem de yaran olaylar alt başlığında incelenebilir. ben burkuldum biraz başta komik gelse de...

öğrenciler bu dilek ve şikayet kutusunu dilek ağacı gibi bir şey sanmışlar ve kişisel dileklerinden bahsetmişler;

"ablam o adamla evlenmez inşallah."
    "bu yaz keçileri otlatmak istemiyorum."
    "elektrikler bu kadar uzun süre gitmesin."
    "nazlı benim sıra arkadaşım olsun."

tabii bunları gören öğretmenler gülsünler mi ağlasınlar mı bilememişler. öğrencileri toplayıp anlatmışlar tekrar okula ve okulun eksikliklerine dair istek ve şikayetlerini yazmaları gerektiğini. ve bir de örnek vermişler çocuklar daha iyi anlasınlar diye. mesela demişler;

"okulda bilgisayar olsun istiyoruz" ya da "okulda bilgisayar olmaması en büyük eksik."

bu açıklama ve örnek sonrasında öğrenciler tekrar yazmışlar dilek ve şikayetlerini. ve bir hafta sonra kutu açıldığında kutudan çıkan tek dilek;

"okulda bilgisayar olsun istiyoruz"

tek şikayet;

"okulda bilgisayar olmaması en büyük eksik."

doğusundan batısına ezber her yerde aynı.