merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

dilek taşı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. gülden karaböcek'i üne kavuşturan şarkıların başında gelir. ben en büyük hazzı, bir piyanist şantörün * yorumuyla alırım, o ayrı. geçtiğimiz senelerde seda üren'ce katledilmiştir garibim eser. kesinlikle arşivde bulunması icap eden bir şarkıdır. sözleri:

gözümde canlanır koskoca mazi
    sevgilim nerede ben neredeyim
    suçumuz neydi ki ayrıldık böyle
    kaybolmuş benliğim bak ne haldeyim

efkarım birikti sığmaz içime
    bin sitem etsem de azdır kadere
    gülmeyi unutan yaşlı gözlere
    mutluluktan haber ver dilek taşı

bir hayal tufanı eser başımda
    hangi yana baksam durur karşımda
    artık tüm umutlar yabancı bana
    seni aramaktan bak ne haldeyim

efkarım birikti sığmaz içime
    bin sitem etsem de azdır kadere
    gülmeyi unutan yaşlı gözlere
    mutluluktan haber ver dilek taşı
  2. hüzünler kraliçesi gülden karaböcek'in efsane olmuş şarkısıdır. sözleri poyraz tekin'e aittir. bu şarkı ve adını şarkıdan alan albümü gülden karaböcek'in müzik yaşamındaki kilometre taşlarından birisidir. öncelerde türküler ve başkalarının şarkılarını (ferdi tayfur'dan bana gerçekleri söyle, ne bilirdim ki, çeşme gibi) söylerken bu çizgisinden ayrılıp çıkardığı dilek taşı albümüyle patlama yapmış kanımca kendisini bulmuştur.
  3. erdekte insanların dileklerini duvarlara yazarak dile getirdiği tepe. ben de sınav kazanayım diye ailecek gitmiştim vaktinde. bir kızın "allahım bana 1.90 boyunda yeşil gözlü ve yakışıklı bir kısmet ver" dileği hala hatrımdadır. bu tür şeylere inananlar için güzel bir yer.
  1. 1