1. canımızı yakan bir türk filmi. hani kendini karadağlı rıza bey ile özdeşleştirdiğin .

filmi ilk kez izlediğinden olacak, bu karara varman yersiz olmuş. dikkatli izleseydin rıza bey'in son sahnede o herkese ve dahi ölüme meydan okuyan bakışını görürdün. hoş ! o kadar mükemmel bir oyunculuk var ki dikkatsiz biri de görebilir. meydan okuma! bu dürtüye özdeş bir tavrın yok mu? o zaman, rıza bey olamazsın.

yine dikkat edersen filmde "kadın" , etrafına bakınıyor , çekiniyor. erkek değil. rıza bey değil. rıza bey ne olursa olsun elini uzatıyor. korkmuyor rıza bey,çekinmiyor. rıza bey'in canına kastediyorlar bunu biliyor ama yine de korkmuyor. ölümden daha korkulacak ne ola ki ? korktukların mı var ? o zaman, rıza bey olamazsın !

bendim oysa seni ilk kez rıza bey ile özdeşleştiren değil mi ? ama şunu unutuyorsun,
    rıza bey e benzeyen "o" sen değildin, o benim sen sandığımdı !

peki ben dila olabildim mi ? sormakta haklısın. ben de dila gibi yanlış bir insana aşık oldum, ben de dila gibi büyük büyük sözler edip sonra aşk uğruna o sözlerin altında ezildim. ben de dila gibi ayakta kalmaya çalıştım, inandığım şeylerin peşinden gitmeye çalıştım. ama dila gibi can pahasına zeybek oynayamadım çünkü karşımda elini uzatan bir rıza bey yoktu, göremedim.

http://www.vidivodo.com/...
  2. türkan şoray'a olan aşkı bir tık daha öteye taşıyan film. burnundaki hızmasıyla, kocasının katiline olan aşkını saklayamayan hanım ağa modeliyle.
  3. dila hanım bize kültürümüz içinde kadının önemi ve önemsizliğini aynı anda anlatan bir filmdir.
    yeri geldiğinde kadın yönetende olur.
    ancak yöneten olsa da kadın her zaman yerini ve töreyi bilmelidir ve bunu uygulamalıdır.
    aksi durumda kadın sıradanlaşır.
    töre ve tabular herşeyin üstündedir.
    günümüzde bunların yavaşça yıkılmaya başladığını görmek umutlandırıyor bizi.
    keyifle izlenen bir film ve keyifle dinlenen bir film müziği...
    filmin müziği tabiki de cahit berkay'a aittir.
    türkan şoray ve kadir inanırın kült filmlerindendir.
    hele birde kadir inanırın türkan şorayı görünce oynadığı sahne muhteşemdir.
    köye dönüp türkan şorayı onurlandırmasıda...
  4. zamanında annemin türkan şoray hayranlığını zirveye çıkarmış olan, kardeşimin adının dila koyulmasında %1oo etkisi olan orhan aksoy filmi.
  5. bu unutulmaz filmin çıkış noktası necati cumalı nın,1977 yılı sait faik ödülü alan makedonya 1900 adlı kitabıdır. kitaptaki konu ve filmin senaryosu hemen hemen birbirine benzerken tek fark rıza bey in evlenme teklifine hayır diyemeyeceğini bilen dila hanım ın intihar etmesidir.
  6. bu filmden sonra doğan kız çocuklarının isminin dila olmasında etkili olan film karakteridir.
  7. kadir inanır'a hayran olmak için tek başına yeterli olabilecek film. benim sevdiğim öyle zeybek oynayacak karşımda, yığılır kalırım bildiğin.
  8. her açıdan çok başarılı bir film.türk sinemasının iki devi ve bunun yanında başarılı karakter oyuncularının katkısıyla ve tabiki cahit berkay'ın unutulmaz müziği ile türk sinemasının en güzel filmlerinden.aksaray ilinde çekimleri gerçekleştirilen filmde müthiş doğa görüntüleri eşliğinde bir belgesel havası da var.kadir inanır'ın hilton'un bahçesinde oynadığı harmandalı görülmeye değer...