1. ilk önce böyle bir başlık açarken dil bilgisi kelimesinin bitişik mi, ayrı mı yazılacağı konusunda benden yardımlarını esirgemeyen sevgili menajerim tony'e ve tüm atlantic records ailesine teşekkür ederim.

  dil bilgisi kuralları çok basit olmasına rağmen nedense insanın kullanmaktan imtina ettiği kurallardır. misal, konuşurken emniyet kemeri takmak. çok basit bir kural ama hangimiz uyguluyoruz? hayatımızı riske atmayalım.
 2. dahi anlamındaki "de" ayrı yazılır.

  soru eki olan "mi, mu, mısın, musun" ayrı yazılır.

  "fantazi'' ve ''fantezi" anlamları farklı olan kelimelerdir. karıştırılmaması gerekir.

  "felan" denmez, "falan'' denir.

  gibi.
 3. ülkemizde dil eğitimi konusunda gençlerin anlama, konuşma ve yazmalarında görülen yetersizlik ve dil yanlışları genellikle dilbilgisi eğitimi eksikliğine bağlanmıştır. bunların giderilmesi için gençlere, öğrencilere daha çok dilbilgisi öğretme gereği savunulmuştur.
  anacak bu gün artık anlaşıldı ki dilbilgisi ve yazma yeteneği arasındaki bağ sanıldığından çok daha zayıftır.
  bir çok iyi yazarın dilbilgisi açısından berbat cümleler kurdukları görülürken bazı dilbilgisi hastalarının anlatımda yetersiz kaldığı aşikardır. ve böylece anlaşıldı ki dilbilgisi eğitimi tek başına iyi yazmak için yeterli değildir. dil kuralları sonuçta bir tür bilgidir, yani normal zekaya sahip her insan bunları öğrenebilir ama yazma, anlama gibi konular daha çok çaba, yetenek ve çalışmayla dahası deneyimlerle öğrenilecek bir konudur.

  sonuç: kurallar elbette öğrenilmeli, öğretilmelidir.
  yani arabayi sürmeyi biliyorsunuz ama bi de trafik kuralları var.
  ama bütün bir dil oyununu, edebiyatı dilbilgisine bağlamak da ayrı bir hastalıktır. yani maşallah ülkemizde türkçe konusunda yeteri kadar dil zaptiyesi vardır, iyidir, olması da lazımdır ama her şey de dil kuralları değildir.

  mesajı iyi iletmek de kurallar kadar ve hatta onlardan çok dana önemlidir.

  bir de 'dil bilgisi' değil de dilbilgisi mi yazılır acaba.

  tanım: dilin kuralları bilgisidir.


  edit: yukarıdaki yazıda bir iki cümlede (bkz: fuat bozkurt)'un (bkz: türkiye türkçesi) adlı kitabından yararlanılmıştır.
 4. itü sözlük'te ebesi bellenendir. madem burası bir "sözlük", her şeyden önce buna önem vereceksin moderasyon olarak. adam gibi eleyeceksin çaylakları. yok hıyarca kullanım yok formata aykırı bilmem ne... önce dil bilgisi arkadaş. orta okul sıra tahtalarına dönmüş sözlük.
 5. türkçede belirtisiz isim tamlamalarının arasına tamlanan durumundaki sözcüğün niteleme ya da belirtme sıfatı girmez.niteleme yada belirtme sıfatı tamlamanın önüne gelip onu niteler ya da belirtir.örn.:devlet eski bakanı söz grubu yanlıştır,anlatım bozukluğu vardır.doğrusu eski devlet bakanıdır.bir örnek daha vermek gerekir:bu emniyet müdürü.