• videolar

 • görseller

  • dibe vurmak
 1. dibe vurmak yaşanmadan bilinemez, dibe vurduğunuzda umut artık sizin bilmediğiniz bir hazinedir,eğer umut varsa içinizde dibe daha var demektir...gerçekten dibe girdiğinde insan hiç bir şey kalmaz içinde, kuru bir hayat düşünür otomatik bir makina gibi...inancı varsa içinde ona tutunur belki.. ve yaşanmış büyük hayatları anlamaya çalışır büyük insanların hayatlarını düşünür ve kıyaslar kendini ve evet dayanmam gerek derse sabır gösterirse zemine koyar ayaklarını ve sıçrayacağı anı bekler ve inanırsa sıçrar mavi gökyüzüne...
  (bkz: sabır)
 2. insan tek başına dibe vurduysa eğer, ya tek bir hamleyle sıçrayıp daha da yükselir, yada orada kalmayı yeğleyip daha kötüsünün olmayacağının teselisiyle avutur kendini.

  lakin biliyorsa ki; kendisi dibe vurduğunda yanında başkalarını da götürecek işte o zaman çırpınır durur. sonu olmadan.

  yorulunca artık, kuvveten düşünce iyiden iyiye yolun sonuna geldiğini kabullenmek istemez. olabildiğnce hızla vurur dibe. etrafındakileri toplamaktan sıçrayamaz bir hamlede. yine sonu olmayan çırpınışlarda bulur kensini. içi paramparça...
 3. herşeye,herkese karşı özgür olmanın ilk ve tek adımı.
  sanırım bir filmde "kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadığı sürece özgür olamayız" demişti birisi neyse...
 4. yardım edilesi olunan anlardandır ki işte yardım edenin de edilen edilgenin de bir zaman moral bozukluğu içinde yaşadığı anlardır.
 5. tarif edilemeyecek güzellikte bir eylemdir dibe vurmak, her şey dibe vurmakla başlar hayatta: en sevmediğimiz işlerde dahi o andan itibaren, daha önce kimsenin olmadığı kadar başarılı olma gücü verir bu durum..yaşam gücüdür: " saf, salt yaşam gücü " ..korku denen sözcük unutulur..bütün şehvetiyle kişi başarıya yönelir..
  başarı geldikten sonra ise tek sorun vardır: dibe vurulan anı ve onun sebeplerini unutmak, anı yaşama isteğine yeniden kavuşmak ve günü yaşamakla geleceği düşünmek arasında bocalamak..
  çözüm yine belli bir süre içerisinde gelir: kişi ortalama bir yaşama adapte olmaya başlar. gelecek için hamleler yaparken, anı yaşayabilmek yeni hedeftir..
  yine bu zorlukların yaşandığı yeni dönemde kişi diğerlerine yetişmek için çok çalıştığı dönemdeki gibi en iyisini bekleyebilir. mükemmeliyetçilik başlayabilir, bu durumda yapılması gereken; önceliklerin düzenlenmesidir..
 6. içine düştüğün durumun daha kötüsü olamayacağından yarının en kötü ihtimalle bugünden daha kötü olmayacağını düşünerek içini rahatlatabileceğin lokal minimumdur. bu iç rahatlaması moral artışı yönünde bir ivme kazandırırsa gelsin yükseliş dönemi ve yepyeni heyecanlar

  (bkz: polyanna)