merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

dişi köpeklerde adet kanaması

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. hayvanın özeline girmeyelim ama 6 ayda falan tekrarlanan bir hadisedir. yapacak pek bişey yokur. oturduğu yerlerde bazen iz bırakabilir ama çoğunlukla yalayarak temizler kendi kendisini. en azından benimki öyleydi rahmetli. çocuk bezi bağlayanlar da var ammaa ben pek hoş karşılamam bu durumu. kısırlaştırma konusuna girmem bile...
  2. 2-3 haftalığına evin sağına soluna büyük örtüler örtülmesine sebep olan, gezdirirken etrafta ne kadar erkek köpek varsa hepsinin peşine takılmasını sağlayan, normal koşullarda bir köpeğin bir insandan ortalama 40 kat daha fazla koku alma özelliğine sahip olduğu gerçeği ışığında diğer köpeklerin yüzlerce metre öteden anlayabildiği içsel köpek mevzusu.
  3. genellikle 8 aylık olduklarında başlayan ve 6 ay ile 8 ay arasında tekrar eder. kanama çok hafif damlalar şeklinde olmakla birlikte 2 hafta sürer.

kanama döneminde köpeğin kendini yalayarak temizlemesi genellikle engellenmelidir çünkü mikrop kapma olasılığı artar. bunun için köpeklerin altına takılan özel üretilmiş bezler veya içine ped yerleştirebileceğiniz donlar var ama ben bebek donu alıp kuyruk bölümünden delik açarak kullanıyorum.. süslü işlemelilerini tavsiye ederim çok şeker oluyorlar..

dışarıda dolaştırırken adet kanaması dönemi ve bitiminden sonraki 21 gün erkek köpeklerden olabildiğince uzak tutulmalıdır eğer herhangi bir köpekten yavru istenmiyorsa.. gezdirirken de evinizin yakınlarındayken köpeği kucağınızda taşıyarak geçerseniz evinizin önünde oluşabilecek erkek köpek ordusundan da sakınmış olursunuz..