merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

diş hekimliği

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. beş yıllık zorlu bir eğitimden sonra edinilen meslek.
    bu mesleği yapanlar hayatlarından çok memnun görünürler gerçekte de öyledir çünkü diş hekimliği hastanın sağlını geri kazanmasına yardımcı olmakla birlikte kişinin estetik sorunlarını da yok eder, kısacası diş hekimliği bilimle sanatın buluştuğu bir meslektir.
    protez dersinde protetik diş tedavisi bölümünün tanımı aynen şöyle yapılmıştır:
    dişlerin şekil , form bozukluklarını ve diş eksikliklerinin teşhisini , tedavi planlamasını, rehabilitasyonunu, oral fonksiyonların tamamlanmasını ve okluzyonun düzenlemesinin yanısıra hastanın görüntüsünün ve estetiğinin geliştirilmesinde etkili sanat ve bilim dalıdır..
  2. toplam eğitim süresi beş sene olan,ilk iki senesinde diş teknisyenliği eğitimi aldıktan sonra 3. sınıfta hastayla buluştuğunuz meslektir.

ilk senenizde sabundan diş modelleri yaparsınız. duru,hacı şakir gibi markaların zengin olmasında diş hekimliği fakültelerinin etkisi fazladır. kendimden biliyorum ilk sene ellerim 24 saat sabun kokma potansiyeline sahipti.

bunun yanı sıra gördüğünüz tıp dersleri hiç ilginizi çekmez. "beni ne ilgilendirir bu kemikler,eklemler ya alt tarafı 2 tane dişle ilgileneceğim" desenizde paşa paşa oturur anatomi atlasını yalayıp yutarsınız.

3. sınıfa geldiğinizde gücünüz kalmaz,aldığınız aletlerin ücretleri iflas bayrağını çekmenize yol açmıştır.okunması en masraflı bölümlerden biri olduğunu yaşayıp görmek acı vericidir..

4. sınıfa geçtiğinizde ise "ha gayret az kaldı sabır sabır" diyerek hayatta kalmaya çalışırsınız, fakat çoğu öğrenci
    bu tempoya dayanamaz ve çeşitli sebeplerden ötürü bölümü bırakır.şuan 4. sınıfta olan arkadaşlarım yol yakınken beni bölümü bırakmam için ikna etmeye çalışmaktadır..

ve gelelim son seneye son sene en rahat senedir, bitirme tezinizi hazırlar ,sunar ve arkanıza bile bakmadan okuldan kaçarsınız..bu kadar çileden sonra edinilen meslekte kaymaklıdır elbette..
  3. bir nevi tamirciliktir.insan sağlığı ile ilgili problemleri çözmek ve bununla ilgili konular da yardımcı olmak için yapılmış bir kuruluştur.
  4. zor olmasına zor ama piyasa düşünüldüğünde diplomanı aldığın anda mesleğine rahatça başlayabildiğin tek meslek.asistanların haddinden çok fazla öğrenciler üzerinde egemen olduğu ve seni hem psikolojik hem bedenen deli gibi yoran fakülte aynı zamanda.zorluğunun yanındaki diğer dez avantajıda türk üniversitelerinin diplomasının şu an için avrupa birliği' nce geçerliliğinin olmaması.
  5. 2008 yılıda türkiyede 100. yılını dolduracak ve bunu çeşitli etkinliklerle kutlayacak olan ilimdir.
  6. yazmaz olaydım dediğim bölümdür. eğer meslek hayatımda mutlu olamazsam bu kadar emeğe yazık olacak. 4. sınıfta bazı öğrenciler psikolojik tedavi görmeye başlıyorlarmış. bakalım biz nolcaz...
    (bkz: allah sonumuzu hayır etsin)
  7. 5 senelik bir eğitime sahip meslek dalı.

üniversitesinin bitirilmesi işkence sayılabilinir... kendine hasta bulma gibi bir zorunluluğu var ki sanırım okuyanları en çok bu bölüm çileden çıkarıyor. ayrıca biraz da masraflı denebilir bölüm için.
  8. yazmadan önce sözlükteki yazıları okuyup neredeyse vazcaydığım bölümdür. çapa dişi yazıp tercihleri teslim ettikten sonra da okuyup aynı şekilde ümitsizliğe kapıldım.
  1. 1