1. bir zamanlar beri blues'un tozunu attıran dört gençten oluşan izmirli rock grubu. daha sonra aynı grup roxy ödülünü de kazanmış ancak albüm çalışması sırasında daha hayırlı olacağı düşünüldüğünden vokalinin adıyla solo proje olarak devam etme kararı almıştır. bu karardan hemen sonra taşoda etiketiyle umut kaya solo albümü çıkmıştır. konserlerde grup yine aynı gruptur. tüm söz ve müzikleri umut'un yazdığını düşünürsek yerinde olmuş.
  2. sesin ayarının kaçtığı durumlar için kullanılan kelime. ergenlik yıllarında bol bol başa gelir. sonra ses oturur, kendinize güveniniz tazelenir, rahat rahat konuşmaya başlarsınız. ama bütün bunlar bir kandırmacadan ibarettir. ses telleri siz rahatladıkça hain planlarını icra etmektedir. gün gelir topluluk önünde yüksek sesle bir lafa girmeniz gerektiğinde arkadağoğşoğşlar demenizle beraber ziyan olur gidersiniz.

ayrıca bu isimde bir grup vardır. beri blues da çalıyorlardı ama albüm falan bişeyler olmuş heralde çalmıyorlardır artık. ben olsam çalmam.
  3. şarkı yarışmaları sayesinde yurdum insanının pek bir benimsediği sözcük. sesin çatallaştığı, yetmediği durumlarda vs. çıkan garip sesler detone oluyor. alıştığınız sesler çıkmıyorsa abla, abi detone oluyor kısaca. ha bunu artık o kadar belledik ki üstatlara bile sarabiliyoruz. şöyle ki ;

-aha bak detone oldu
    *oha babanne julio iglesias o, detone falan olmadı hem, o adam da detone olursa kafamı koparırım
    -aha bak gene oldu gene, duydun mu neşet
    +hıı ben de duydm tetone oldu demin üş kere
    -hadi ordan, sen ne anlarsın detoreden pis torun
    *of babanne of
  4. adı üzerinde herhangi bir şarkıyı okurken o şarkının oluştuğu ses dizisinin dışında kalma durumudur.
    batı müziğine özgü tampere sistem içinde olsun,doğu müziğine özgü makamsal diziler içinde olsun bir şarkıyı belirli bir ton veya makamdan okumak,müziğin ön şartlarındandır.
    bu aynı zamanda o şarkıyı çalan sazlar için de geçerlidir.
    solistlerin işitsel kapasitelerinden,form veya sağlık durumlarından ya da sazları iyi duyamamaktan kaynaklı olarak şarkıyı gerektiğinden pes ya da tiz (buna sürtone de denilir) okumalarına detone denir.