1. dernek, vakıf ve kuruluş isimleri kısaltılırken ortaya çıkan keyfi, kulağa hoş gelsin diye yapılan oyunlardır. en bariz örneği akut'tur. açılımı arama kurtarma derneği olan akut'un aslında akud veya akd olması gereken kısaltması akut olmuştur. olsun lafımız yok ama istenilen kelimenin iki harfini kullanma, istenilen kelimeyi atma, istenildiği gibi harf ekleme kısaltmalardaki oyunlardır.

  neksad: "niyazi bey eğitim, kültür, sanat ve spor derneği" şimdi olmuş mu bu kısaltma? nbekssd olmalıydı ya da bilemedin neksasd, niye nekspod olmadı mesela? niye kafanıza göre kelimeleri ekleyip çıkarıyorsunuz kardeşim?

  ankem: "antibiyotik ve kemoterapi" niye ak olmadığı çok açık ama neden kemoterapinin üç harfini aldın da antibiyotiğin iki harfini aldın? sormazlar mı adama?

  tüsiad: "türkiye sanayici ve iş adamları derneği" bir tek türkiyenin ilk iki harfi diğerlerinin baş harfleri, bu yüzden artık tüm sanayici ve iş adamları dernekleri bunu uyguluyorlar. gisiad (giresun sanayici ve iş adamları derneği), müsiad (müstakil sanayici ve iş adamları derneği), orsiad (ordu sanayici ve iş adamları derneği), kosiad (konya sanayici ve iş adamları derneği) gibi


  bolimder: "bolu imam hatip lisesi mezunları ve mensupları derneği" nereden tutsan elinde kalıyor, bu ne allah aşkına. anlamlı bir şeyler yapalım derken tamamen yeni bir kelime türetmiş adamlar. açılımı ile ilgisi yok yahu, bolu'nun "bol"u imam'ın "im"i derneğin "der"i nerde hatip lisesi mezunları ve mensupları kelimeleri?? niye çıkarıyorsun bunları kardeşim?

  kas-kar-der: “kastamonu ve karabük illeri dayanışma derneği” birşey demek istemiyorum! herşey ortada.

  neyse amacım ismi verilen dernekleri aşağılamak falan değil. bir noktaya parmak basmak o da kısaltmalarda dönen akıl oyunları. nerde unicef, tcdd, thy, trt gibi söylendimi şıp diye kurumu akıllara getiren sade kısaltmalar nerde bolimderler, ankemler. azıcık daha dikkat lütfen.