merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 2

depresyon

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. unutkanlık, tepkisizlik, dalıp gitme, uyku hali, en küçük olaylara ağlama.
    stajım başladığı günden beri içinde bulunduğum ve bana kapana kısılmışlık hissi veren durum.
  2. hayallerinize kavuştuğunuz için mutluluktan havalarda uçarken bir anda, aniden, sebepsiz yere kendinizi boşluğa düşmüş gibi hissetmek....
  3. hiç bir şeye konsantre olamama, iştah kaybı, zevk alamama, aşırı keder, suçluluk, çaresizlik, ümitsizlik hisleri içinde bulunma, sürekli ölümü düşünme şeklinde görülen psikolojik rahatsızlık...
  4. uykularım kaçıyor derler, bu aralar depresyondayım.. alakası yoktur, depresyon sizi dinlendirmeyen uykular silsilesidir...

iştahım kaçtı, depresyondayım bişey yiyesim gelmiyor derler.. kandırıkçılıktır zira depresyon demek durmadan yemek isteğinde bulunmak demektir...

sevgilimden ayrıldım, sevgisiz, yalnız kaldım, depresyondayım derler ama depresyonun şahı sevgilinin kollarındayken yaşananıdır..
  5. insanı,her sabah uyandığında yaşamanın gereksizliğine inandıran,bütün dünya insanları biraraya gelip herşeyin çok güzel olacağını hep bir ağızdan söylese de mutlu etmeyen psikolojik bir rahatsızlıktır.bir de bunun majör depresyon adlı bir çeşidi vardır ki,bu da ilk aşamalarında tedavi edilmeyen depresyonun tekrar etmesi durumunda ortaya çıkar.sürekli uyumayı istemek,insanlarla görüşmeyi reddetmek,hiç bir sebep yokken bölünen uykular,durduk yere gerçekleşen ağlama krizleri,ders,iş vb. gibi alanlarda baş gösteren başarısızlık en belirgin belirtilerindendir.bu belirtilerin farkedilmesi durumunda en yakın psikiyatriste başvurmak,birey için en hayırlı olandır.
  6. eğer sevgilinle aran bozuksa,sınavlarda kötüyse üstüne sığınacağın tek mod vardır.nedir bu?-tabiki de depresyon...
  1. 2