1. batman ve robin gibi ayrılmaz bir ikili, bilim dünyasının karşısında akıl erdirilemeyen birer sır küpü, sürü halinde dolaşmaları göz önüne alındıkalrında terbiye sahibi, eğitimli, avrupa görmüş kurbağa ve kelebek olduğu anlaşılıyor. depremi önceden hissedebilen hayvanların olduğuna ilişkin araştırmalar, ilkokul okuma parçalarına konu oalcak kadar ilginç ve çekici bir konu. depremi bir şekilde hissedip gecenin bir saati ulumaya başlayan, kapıyı dışarıdan patileriyle aşındıran köpeklerin hikayelerini duyarak büyüdüm açıkcası.

deprem denilen doğal afeti en acı şekilde yaşadığımız zamanlar, bir yanda yaşanılan acı, kurtarma çalışmaları medyamızda verilirken, diğer yandan medya depremi önceden bildiğini söyleyen bir sürü adamı ekranlara çıkarıp depremin olacağını nasıl bildiklerine ilişkin bilgileri izleyiciye soruyor, ben bunu yetkililere bildirdim diyen depremi önceden bilicinin bildirimlerinin yetkililer tarafından neden ciddiye alınmadığına ilişkin sorgulamalara gidiyordu. kimi yaptığı aletlerle depremi bilirken kimi denzi suyunu çekilmesi, havada garip ışıklar, ufolar, paranormal aktivitelerden bahsediyorlardı. depremle ve önceden bilicilik üzerindeki kısa tarihimize şöyle bir baktıktan sonra bu olaya geçelim.

kurbağa ve kelebek sürüleri yerel bir gazetenin haberine göre depremden önce bölgeden uzaklaşmış falan. bu tip haberler 17 ağustos 1999 depreminden sonra da ortaya çıkmıştı. balıkalrın ortadan kaybolması gibi, gördükleri her garipliği depremin oalcağına yoran insanalr olup çıkmıştık o zamanlar. çinlilerde de bu tip efsanelerin dönüyor olması gayet normal o yüzden. bu firari kurbağa ve kelebeklerin göçünün peşine de düşebilir çinliler:

-ne tarafa xuan chin jin
    -izler taze fazla uzağa gitmiş olamazlar

bu kelebeklerin ömrü kaç gün? kurbağalar zıplaya zıplaya nereye kadar gidebilirler? gibi teknik soruların cevapları da bu iddianın çürütülmeye yakın bir efsane olduğunu kanıtlar belki de. ama biz iddianın doğru olduğunu var sayalım. ulan aptal gerzek çinli yetkililer bu doğal uyarıalrı niye gözardı ediyorsunuz? çekik gözlerinizi biraz aralayın, etrafta noluyor bitiyor bir bakın ya. ayıp denen bir şey var. o kadar insan mefta oldu. kurbağa ve kelebek sürülerinin göçünün doğallığını bir kenara bırakalım(bence ne doğal ne de normal, zira hareket halinde kurbağa ve kelebek sürüleri söz konsu, kesinlikle anormal) yetkililerin tek bir adet kurbağa veya kelebek çevirip, "hemşerim nereye gidiyorsun?" diye sormamaları muhtemlen hz. süleyman gibi börtü böcek, kuş, memeli, cin taiesiyle konuşabilen yetkililer olmadıklarından kaynaklanıyor. çok cahiller çok. yetkili biri olduğunuzu düşünün ve önünüze sürüler halinde göç eden rakunlara ilişkin bir bilgi geliyor. bir yetkili oalrak bu duruma şüpheyle yaklaşmalı, bilgiyi kanıtlayacak oalyı yerinde gözlemleyip ne yapacağınıza karar vermelisiniz. ister rakunları ikna heyeti kurarsınız isterseniz istihbarattan tutun, polise, itfaiyeye, orman müdürlüğüne, rasathaneye ve daha bir çok yere bildirmeniz göreviniz olmalı.

-efendim acil bir durum var.
    +nedir john?
    -rakunlar efendim.
    +nolmuş rakunlara john. ağzında geveleme de söyle.
    -ohio civarında harekt halinde bir rakun sürüsü saptanmış efendim.
    +aman tanrım. emin misin john? haberin kaynağı sağlam mı? doğrulattın mı başka yere?
    -evet efendim, federal çocuk sağlığı birimi, ulusal parkalrın hepsi teyakkuz haline geçmiş durumda.
    +hmmm, rakunlar iyiye işaret değil. geçen gün aldığımız shell hisselerini derhal satıp, ford'un ve apple'ın hiisselerini alın. çabuk olun. elimizi çabuk tutmalıyız. rakun sürüsü petrol şirketlerinin hisselerine delalettir.
    -emredersiniz.

son olarak, deprem öldürmez, bina öldürür. esenlikler.