1. küçüklük anılarıyla özdeşleşmiş denizli ve pamukkale ikilisi yüzünden çoğu çocuğun * aklını kurcalayan soru, sorun.
  2. idiot sorusu. soranlar genelde bön bakışlı ya da sivri zekalı olur. ikinci sorularını sormalarına fırsat vermeden yanlarından uzaklaşmak en iyisidir. zira vakit nakittir.

gelelim denizli adına. domuzun çok yaşadığı bu "kutsal toprak"lara zamanında domuzlu denmiş, zaman içerisinde de denizli ağzı devreye girmiş ve

domuzlu
    doguzlu
    donguzlu
    dongizli
    dengizli
    denizli

sıralamasıyla şimdiye gelinmiş. ama denizli adına pek aldanmamak gerek zira yerli insanımız hala "dengizli" der. (yazıldığı gibi okunmaz ama, n harfinden sonra gizli bir g harfi belli belirsiz ortaya çıkar. genizden çıkan bu harf sayesinde yerli olup olunmadığınız anlaşılır. çıkartamayanlar hayıflanır.)
  3. denizli isminde evliya çelebi'nin etkisi vardır.

eskiden denizli'de pek çok domuz olduğu için (1980'li yıllara kadar çamlık civarında bile pek çok domuz olurmuş, bize öyle anlatıldı) ismi yukarıdaki arkadaşların da belirttiği gibi bu yüzden domuzlu olmuş. belki başka dini, ideolojik nedenleri de olabilir bilemeyeceğim şu an.

denizli öteden beri yeraltı sularının çok bol olduğu, bu yüzden tarıma da elverişli olan bir coğrafyaya sahiptir. sular son zamanlardaki küresel ısınmanın da etkisiyle azalmaya başlamıştır; ama hala daha denizli'nin pek çok yerinde şarıl şarıl akan artezyen sular vardır ve bir bina için temel kazdığınızda hemen su çıkabilir.

eski çağlarda meşhur seyyah olan evliya çelebi denizli'ye geldiğinde denizli'deki bu su bolluğu dikkatini çekmiş. 1970'lere kadar şehrin içinden geçen arıkların, yani su yollarının olduğunu yine büyüklerimiz naklediyorlar fakat bugün bunlar yok olmuşlar haliyle... işte evliya çelebi bu arıkları, çeşmeleri, sulak tarım arazilerini görmüş. o zaman şehrin ileri gelen yöneticilerine bunu sormuş. sonra şuna benzer şeyler söylemiş onlara: "sizin bu şehrin adı çok çirkin, nahoş... bakın bu kadar sulak arazileriniz var, deniz gibi... domuzlu adını denizli yapsanıza" şehrin ileri gelenleri bu fikri sıcak karşılamışlar ve domuz-deniz ses benzerliğinin de etkisiyle denizli olarak denilmeye başlanmış. aferin onlara, burdan onları kırk puanla şampiyon yaptım...

evet sorunun cevabına dönecek olursak, denizli'de deniz yoktur efendim. böyle bir soruyu soran bilmediğinden değil gıcıklığına yapıyordur. yok lan... keşke bi denizimiz olsaydı ama yok işte...

edit: bu şimdi aklıma geldi. bunu soran bir cin gibi çocuk*'a "evet denizli'de deniz var" diyip, denizli'de oturan deniz ismindeki birine götürüp bi zafer gazozu ısmarlamak lazım. çünkü dinsizin hakkından imansız gelir.
  4. cevabı evet olsa, denizli'nin tadından yenmeyecek kadar güzel olmasına sebebiyet verecek sorudur. ah bir de deniz olsaydı, denizli gibisi olur muydu?
  5. bir üniversite öğrencisinin sörf tahtasını alarak gelmesi bu sorunun en güzel cevabıdır. harita özürlü, coşkulu gençlik tatil yapma hayalleriyle denizli'ye gelir, tercih yaparken denizli'nin coğrafi konumu göz önünde bulundurmadığı için denizli'ye gelir gelmez,
    _bu ne ya inanmıyorum denizi nerde buranın?
    gibi sözlerle tepki vermeye başlar...
    balıkesir'e gitse balık, ayvalığa gitse ayva, gümüşhane'ye gitse gümüş hane arar bu tipler. bu nedenle önemsenmemeleri gerekir.
    en mantıklı yöntem tokat'a götürüp tokatlamaktır...
  6. deniz yoktur ama sanki denize çıkacakmış hissi veren sokakları vardır denizli'nin öyle huzurlu, esintili.

yine de soruyu soran varsa çevrenizde koşarak uzaklaşın.
  7. okul yıllarında bir coğrafya sorusunu yanlış yanıtlamamla cevabını hayretler içinde öğrendiğim sorudur.harita incelemeyi severdim ama denizli'ye bakmak hiç aklıma gelmemiş demek.sonuçta adı denizli değil mi? sınav sırasında "tamam şehirlere garip isimler koyabiliriz "tokat" gibi mesela...ama deniz olmayan şehire denizli diyecek kadar değildir canım!" dememle yanlış şıkkı işaretlemem bir olmuştur.deniz olmayan bir şehire denizli adının verilmesini ergen kişi üzerinde sebep olduğu travmalardan bahsetmek bile istemiyorum.bir hayatı sorgulama aşamasından daha geçtikten sonra "peki neden denizli demişler o zaman?" sorusunu sordum ve içinde domuz geçen bir hikayeye rastladım.sonra da ne kadar saçma olduğuna karar verip sorgulama işlemini bitirdim.bu da böyle bir anımdır ama coğrafyanın tuzak sorularında "c.)denizli" şıkkını görmek bu bünyede hep sinsi bir gülümsemeye yol açmıştır sonradan.
    "ha ha deniz-li ama deniz-siz.bunu sadece ben biliyorum.diğerleri yanlış yapacak soruyu zuhaha...hatta o isim var ya domuzdan geliy..." neyse efendim bunun gibi sınav anında iç sesimle yaptığım konuşmalar çok oldu.sonuçta "deniz-li" denizi olmayan ismi domuz gibi bir kelimeden -nasıl olduğunu anlamasam da- evrimleşerek konumuyla alakasız bir ada sahip olan mağdur şehirdir benim gözümde.