1. işe alım sırasında, iki tarafın da birbirini denemesi için gereken süre. şimdiye kadar gördüğüm uygulamaları 2 ay ile 6 ay arasında değişiyor. bu süre içinde bazı şirketlerde çalışanlarına normalin ücretlerinin altında bir deneme maaşı teklif ediliyor ve deneme süresi bitiminde taraflar tekrar masaya oturarak bu dönemi değerlendirirken tekrar bir ücret belirliyorlar. bu süre sonunda ya da sürecin herhangi bir noktasında taraflardan birinin "küstüm oynamıyorum" deme hakkı vardır. şirket hiçbir gerekçe göstermeden çalışanını kapının önüne koyabileceği gibi, çalışan da ihbar süresine takılmadan işten pat diye ayrılabilir.
  2. çalışan açısından sigortasız beş parasız çalışılan adaletsiz bir dönemdir.kapitlizmin paranoyak safsatasıdır.insanın insanı sikme girişimidir.
  3. işveren için, sebep göstermeksizin, ihbarsız kapı önüne koyabilme kolaylığıdır. iş kanunu ilgili madde için, buyrunuz;

madde 15. - taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir. deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. işçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.
  4. kabiliyetlerinden, performansından, uyumundan şüphe duyulan oyuncunun geçici olarak antremana çıkması.mesela appiah galatasaray'da bu süreci yaşamış ama beğenilmemişti*
  5. işe alınan kişinin performansının, işi algılayıp düzenli bir şekilde yapıp yapamayacağının gözlendiği süredir. yarın işe başlayacağım özel firmanın belirlediği deneme süresi ise 6 aydır. 6 ay sonunda eğer benden memnun kalırlarsa kadroya alınacağım bilgisi küçücük alt yazılar gibi laf arasında söylenmiştir. deneme süresinin bu denli uzun olmasını nedense olumsuz yorumlamak istemiyorum. sanırım motivasyonumu olumsuz etkilemek istemiyorum. 1 aylık deneme süresinde telafi edecek kısıtlı zaman varken, 6 aylık deneme süresinde hataların telafisi için bol zamana sahibim gibi düşünüp moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum.