• görseller

• demir karbon denge diyagramı
  1. faz diyagramları sınavında çizildiğinde 0,çizilemediğinde ise -50 puana bedel olan denge diyagramı
  2. özellikle makina ve malzeme mühendislerinin adından sonra ezbere biliyor olması gereken diyagram(mış). (söyleyenlerin yalancısıyım). bir demir karbon alaşımının, sıcaklık, karbon oranı, vs bilgileri ile hangi fazlar arasında, hangi özellikleri göstereceğini gösteren faydalı diyagram. ama heryerde bulabileceğim bir diyagramı neden ezberlediğimi bir türlü anlamadım, ezberlemedim de zaten.
  3. bazı önemli sıcaklık ve karbon değerlerinin bilinmesi gereken ikili faz diyagramıdır. dünyada gelmiş geçmiş ve gelecek en çok üzerinde çalışılan ve bilgi sahibi olunan faz diyagramıdır, kraldır.

üretim metalurjisi, fiziksel metalurji, faz diyagramları gibi sınavlarda bunu çizmek şarttır, bazı sıyırmış hocalar bu diyagramı çizemeyen adama -50 puan gibi süper göçertici ceza uygularlar.

çok büyütülecek ve korkulacak bir şey değildir dediğim gibi bir kaç kritik noktayı bilmek yeterlidir.
  4. öğrenciler için vakit kaybıdır diyemem ama sadece ferrit,perlit,sementit kelimeleriyle haşır neşir olmaktır.yapıları tanımaktır.
    niye çünkü türkiyede ürün ya da proses tasarımı yok,uygulama ülkesiyiz,know how var biraz.o da zamanında parayla alınmış.
    (bkz: ne olacak bu türkiyenin hali)
  5. yarın tamamını sınavda çizip açıklamam gereken metalurji ve malzeme mühendisliği klasiği.
  6. korkulan, karmaşık gözüken fakat dikkatli biçimde öğrenilmeye çalışılırsa oldukça basit olan diyagram. ezberlemek yerine hangi fazın hangi özelliklere sahip olduğunu bilmek daha çok işinize yarar.sadece sıcaklık ve karbon aralıklarını ezberlemeniz gerekir ki, bunun da fazla bir sıkıntısı yoktur.

tabi bunlar zorla değil severek yapılmalı yoksa ne desek boş.