1. uzun pasın "oha" , "körmüsün olm nereye atıyosun" gibi tepkiler alınacağından yapılması mecburi olan eylem.
 2. dar alanda kısa paslaşmalar kendilerini genç sinemacılar olarak adlandıran bir grup genç sinemacının ortak çalışmasıdır. ancak ilerleyen süreçte aynen dar alanda kısa paslaşmalar gibi isimlerine yaraşan sinema dili bakımından oldukça özgün çalışmalar meydana getirebileceklerken maalesef motor demediler. filim 1980'li yıllarda geçen konusu profosyonelleşmeye yani üçüncü lige yükselmeye çalışan bir amatör takımın onurlu mücadelesi ekseninde gelişen bir çalışma. filmde özellikle tiyatro kökenli oyuncuların oyunculugu izlenmeye deger. ben özellikle son yıllarda özgün yapımlarla bir sıçrama hamlesine giren türk sinemasının bu filmle kalkışa geçtiğini düşünüyorum.
 3. *** spoiler ***

  suat*: hayat futbola fena halde benzer... futbol şahsi beceri gerektirir... değişmez o da ayrı konu... ama aynı zamanda da toplu oynanan yani insanların bir takım halinde oynadığı bir oyundur... hayatta böyle değil mi?...

  çocuklar: eveeeettt...

  suat: aferiiiinnnn... istediğin kadar yetenekli ol iyi bir takımın yoksa havagazı, mantarlarsın... hayat futbola fena halde benzer... neymiş?...

  çocuklar: hayat futbola fena halde benzeerrrrr...

  suat: 4 doğru pas %90 goldür... neymiş?...

  çocuklar: 4 doğru pas %90 goldür...

  suat: afferiiiiinnnn... çok güzeelll... evet koşmaya devam ediyoruz...

  *** spoiler ***
 4. ne kadar acı çekersen çek şunu hiç unutma; çizilecek bir yer hep vardır ve çizecek bir yer... ressam olur insanlar başkalarının kalbini kazıya kazıya, ya da resim olurlar senin gibi; kazına kazına.
  repliğiyle beni benden alan film..erkan can savaş dinçel döktürmüş..
 5. kendini adamakla ilgili bir film bence bu. suat'ın kendisini adayacağı iki şey var hayatta, biri işi : futbol , diğeri de nurten. hacı abi de aynı şekilde o artık çoktan adamış kendini futbola ve aynura. filmi film yapan ise bu iki adamın hayatını adadıkları kadınları kendileri için imkansız hale gelmesi. böylece ikisi için de futbol, yani işleri tek amaç haline geliyor. hacı abi olanları çoktan yaşamış, suat da belki de onun geçtiği yollardan yeni geçiyor.
  tam anlamıyla bir dram, hayat olduğu gibi anlatılıyor filmde. oldukça naif aynı zamanda da gerçekçi bir hava var. inandıkları uğruna yıkılmayan insanları izleyenlerin de içine umut doluyor tabii ki.
  fahir atakoğlu müzikleri ve yeşil bursa dekoru ile aynaya bakar gibi izlediğim film.