merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

damat halayı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  5. #gündem
  1. trakya dolaylarında her düğünde mutlaka oynanan halk oyunu. ilk başlarda gayet slov moşın bir tempoyla başlayan oyun sonlara doğru ayak uydurması müthiş zorlaşan bir hal alır. sadece kadınlar mı oynar bilmiyorum ama ben bu halaya katılan bir erkek görmedim.

(bkz: ukte)

ek: fani nickli yazarımıza göre bu halayın tam şekli şöyledir:

önce sağ tarafa sağ ayak ile başlamak üzere 3 adım atılır. sol ayak havaya uzatılır. daha sonra sol ayağın yere indirilmesiyle başlayan 3 adım sola atılır ve sağ ayak havaya uzatılır. aynı şekilde bir kez daha 3 adım sağa, 3 adım sola gidildikten sonra sağ ayağın havaya uzatılmasından sonra bir sol, bir sağ, bir daha sol, bir daha sağ ayak öne uzatılır. havadaki sağ ayağın ucuyla sol ayağın önüne dokunulur, oradan bir karış kadar sağa dokunulur ve sağ ayak sol ayağın yanına alınır. yere doğru eğilerek 5 alkış süresince doğrulunur.
  2. balkan göçmenleriyle birlikte trakya bölgesine de yerleşmiş bir halk oyunudur. halayın ortasında durulup alkış yapılır, genelde bütün trakya düğünlerinde moda olmuştur.
  3. kutlanan her milli bayramdan sonra okul hoparlörlerinden bangır bangır çaldığımız müziğiyle, okul bahçesinde öğrenci-veli-öğretmen karışımlı çektiğimiz halay.
    kurul kararıyla okul marşı haline getirmeyi de planlamıyor değiliz.

maruzat; adının damat halayı olması damat oyunu olduğu anlamına gelmemekte, damat kişisinin, gelin almaya geldiği zaman, kız evindeki hanımlar tarafından karşılanırken oynandığı rivayet edilmektedir.
  4. kökleriniz trakya taraflarına dayanıyorsa ve küçüklüğünüzden beri düğünlerinizde duymaya alışıksanız, girisini okuduğunuzda ellerinizi çırpmak, oynamak istersiniz ama evde don paça tek başınıza oturuyorsunuzdur, olmaz tabi.
  5. en zevkli kısımlarında adama yter be dedirten bi oyundur. ilk başlarda herşey güzeldir ancak 5-6 dk aynı figürle sadece hızlanarak oynamak bi işkence gibi gelir adeta... halbuki en güzel yeri hızlı yerlerdir yani sonudur...
  6. balkanlarla ve trakyayla bir alakam olmamasına karşın geçen yaz bir şekilde öğrendiğim, arkadaşlarla akşam saatlerinde dışarı çıkıp telefona kaydettiğimiz müziğin sesini açarak deli gibi sokaklarda tepinmemize ve civar evlerin tepkisini çekmemize neden olan çok eğlenceli bir dans.
    uygulaması gayet kolay. belli bir yerden sonrası tekrara dayanıyor ve sürekli hızlanıyor. en eğlenceli kısım da burada başlıyor zaten. hızlandıkça figürler karışıyor sonra herkes birbirine karışıyor ve sonrası da çeşitli gülme efektleri zaten
  7. bir grup arkadaşla beraberken beni yerimden kaldırmış,etrafta bilen az olması sebebiyle insanlara öğrettiğim ve artık her halay müziği çaldığında milletin coşmasıdır. "hoop,hadi halaya..."
  8. aslında payduşka'nın birebir aynısı olmasına karşın, son 2 yılda (efenim benim gözlemlerim o kadar eski ancak) iç anadolu'da bilhassa orta anadolu'da deli gibi yayılan olay. bilmeyeni dövüyorlar.
  1. 1