1. sıcak bir yemek yediğinizde yada sıcak bir şey içtiğinizde başınıza gelen şeydir.damak böyle iplik iplik kalkar ve diliniz sürekli o iplikleri iter hakikatten çok sinir bozucudur.
 2. acısından daha önemlisi iğrenç oluşudur... yanlışlıkla bile olsa aşırı sıcak yememek,içmemek gerekir...
 3. aşırı baharatlı cipsleri çok tükettikten sonra damağın çiğköfte gibi pişmesi sonucu da oluşabilen durum.
 4. fırından çıkan sıcak pizzanın hızla tüketilmesi durumunda oluşan ve çok acı veren hadise.
  o pizzanın erimiş kaşarıyla 1000 santigrat derece ateş topu domatesin damağınıza yapışması ve siz müdahale edene kadar çoktan 2. derece yanığa dönüşmesi kaçınılmazdır.

  tedavisi yoktur ama allahtan ağız içi epitel dokusunun rejenerasyonu vücudun diğer yerlerine göre çok hızlı olduğundan aynı şiddette elinizde oluşan yanıktan 3 kat hızlı iyileşir. yine de kallavi bir yanığın acısı en az bir hafta on gün sürer.
  bu süre zarfında soğuk-sıcak-baharatlı bir şey tüketirken kendisini hatırlatması da işin cilasıdır.


  azıcık bekleyip efendi gibi yesen hiç bi bok olmayacak halbuki. ne acelen var önünden mi alıyorlar

  iş bu giriyi şu an çekilen tarif edilemez acılardan dolayı yazarak bildiriyorum
  saygılarımla, arz ederim.
 5. bütün gece içilen biralardan sonra ertesi gün kahvaltı saati yerine öğleyi akşamüstüne bağlayan sularda uyanırsınız tam da o esnada anneniz facebookta tarlasını biçerken bi yandan da keyif çayını içiyordur...ee sizde biranın hissettirmiş olduğu susuzluktan dolayı şikayetçiyken gözünüze ilk olarak annenizin yudumladığı çay çarpıverir ve içinizdende hıım çay da harareti alıverir şimciik diye geçirir o hışımla içiverirsiniz... işte o anda yanan dil ve damak yanığını tarif etmeme gerek var mı...
 6. bugün pizza yerken ortasındaki peynirin damağıma fışkırmasıyla gerçekleşen acı olay. sonra bide damağımdan sarkan 2 adet iplik var sürekli dilimle oynamaktayım. bide damağınız böyleyken mandalina yemeyin sakın az önce denedim cos diye bir daha yandı aman diyim.
 7. sahlep içmeme nedenlerinden biridir.önemsiz gibi görünsede yaşam kalitenizi geçici olarak düşürüyor.
 8. uyuz bi durum. bugün açlıktan gözüm dönmüş halde çorbaya dalınca, başıma geldi.
  çaresi nedir meraktayım.