• videolar

1. derhal düzenleme getirilmesi gereken bir duruma işaret eden sözdür.elbette kendni yetiştireni vardır bilmem nesi vardır ama bunun ayrımına girmeye çalışmak saçma olur.eğitim durumuna göre insanların oy kullanması ve katsayıları olması gerektiği konusunda aysun kayacıya katılıyor kendisine selamlarımı iletiyorum.öpüyorum aysun seni.
  2. "bir sabancı ve dağdaki çoban arasındaki bir benzerliği bulunuz" ifadesindeki benzerliğin ta kendisidir.bir sabancı ve dağdaki çoban arasındaki farkları yazmaya kalksak adeta suç ve ceza kalınlığında eser çıkar ortaya. eserin adına da "burjuva demokrasisi" denir.
  3. çobanların bir poşet kömüre değil oy, ruhunu sattığı bir ülkede yaşanıyorsa soruların en kralıdır. "köylü milletin efendisidir" diyen ulu önder, büyük insan bu lafı kurtuluş savaşında asker için sırtında kömür, odun, yemek, top, tüpek taşıyanlar için söylemiş olmasın? keza o tarihlerde hangi sanayileşmeden, hangi eğitimden bahsedecek? işte bu yüzdendir eğitim ve öğretim devrimi, harf ve dil devrimi.
  4. - sizinki kaç olsun isterdiniz?
    - 3 mü dediniz, hay hay, 2 de benden olsun. etti 5, yeter mi?

ne lan bu! sen okudun diye insansın da, dağdaki çoban köydeki mehmet amca hayvan mı?
    bu elitizm illetinden sıyrılmadıkça sen daha çok referandum, seçim kaybedersin.
  5. tıpkı aziz nesin' in her seçimden sonra akıllara gelen meşhur lafı gibi, her seçim sonrası sorulan sorudur.

peki sadece seçim zamanı akıllara gelen çobanı yıllardır eğitmeyenlerin hiç mi suçu yok?
  6. nasıl ki ehliyet almak için en azından ilköğretim mezunu olmak gerekiyor, bence oy vermek için de bir minimum eğitim düzeyi şart koşulmalı.
    sizce belli bir eğitim almış bir insanla hayatı boyunca okul yüzü görmemiş birinin algılamaları aynı mıdır? ya hayata bakışları? konuları kavrama ve fikir yürütme yetenekleri?
    aynı değildir, olamaz.
    işte o yüzden oy kullanabilmek için de en azından bir temel eğitim alınmış olması şart koşulmalıdır.
    kızmak isteyen kızsın, isteyen arkamdan küfredebilir de. yüzüme küfretmeye kalkanın canına okurum o başka...
    ama durum budur. aynı olamazlar. ikisi de temel haklarına sahiptir, ikisinin de alması gereken hizmetler aynıdır ama hayır, ikisine de ortadaki bir konuyu anlatıp oy vermelerini istemek arasında dağlar kadar fark vardır.
    cahilliği, eğitimsizliği ortadan kaldırmadan referandumdan medet ummak, 5 yaşındaki çocuğun eline dolu silah vermekten daha da tehlikelidir.
  7. yanlış bi şekilde kullanılmış ama anlatılmak istenen şeyin aslında farklı olduğu aysun kayacı sözü...asıl anlatılmak istenen şey'hiç bilenle bilmeyen bir olur mu'.şimdi cahil bilgisiz okumayan bi adamın oyuyla kendini geliştirmiş okuyan gören bilen bi adamın oyu bir olmaz tabiki de.birisi insanların gözünü boyamak için diyarbakırda 40 derece sıcağın altında seçim öncesi yapılan kömür yardımı hakkında allah devletimizden razı olsun derken birisi bunların göz boyamak için milletin duygularını sömürmek için yapıldığının farkına varabiliyor. sonuç:eğitim şart. deniyor bazen ama eğitim de yetersiz kalıyor. bence sonuç:insan kendini bir şekilde geliştirmeli ve gerçekleri görebilmeli..