merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

dürüst ve iyi niyetli olduğum için hep kaybettim

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. ya ne zaman bu ve benzeri bir şey duysam içimde bir ceylan su içmeye iniyor, çayırları büyürken görüyor, yeşil bir zeytin tanesi götüme giriyor. adam bildiğin luzır. zaten kaybetmiş kaybetceğini, kendine rol biçiyor. içtenliği, iyiliği, dürüstlüğü kendi kötü emellerine alet ediyor. iğrenç ya. gözüm görmesin.
  2. kaybetmeyi dürüst ve iyi niyetli olmasına bağlayan birisi muhakkak salaktır. dürüst ve iyi niyetini de bozmadan kazananlar varken sadece kötülerin kazandığını söyleyenler kendileri kazanamadıkları için kazananları kötü ilan edenlerdir.
  3. dürüst ve iyi niyetli olan birisi zaten dürüst ve iyi niyetli olduğunun farkında olmaz. eğer farkındaysa dürüst ve iyi niyetli olmaz, olamaz. bu sebepten "çoook" ama çok saçma bir cümledir. "ben iyi niyetli bir insanım" ne lan? neye göre kime göre? "bi git allasen!"
  4. oyunu kuralına göre oynayamamaktan kaynaklanan durumdur.

unutulmaması gereken bir şey de var ki, oyunu kuralına göre oynayanlar kazanır. hayatta iki seçenek vardır, ya doğru düzgün biri olup kazanmak ya da kaybetmemekle çok ilgilenmeyip sonucu bir kenara bırakarak bu yolda gidişat'tan puan kazanmak, ya da doğru sonuçları bulmak, doğru yapmak adına zafere giden yolda her şeyin mübah olduğunu düstur edinmek. ikisi aynı anda olmaz, olmuyor da.
  5. annanne evinde bol bol yemek yemek dışında yapılan bir başka olağan aktivite de televizyon izlemek olduğu için bu izdivaç programlarından birini izleme şansına eriştim. evet normal zamanda hep belgesel, haberler filan hı hı..

neyse efendim, adamın teki çıkmış "ben hep iyi niyetimden kaybettim kandırıldım aldatıldım itildim" filan diyor aynı böyle. sunucu adamın üzerine gitmeye başladıkça da arızaları bir bir ortaya dökülüyor ama. düşündüm de aslında biraz da dönüp kendine bakmalı insan. herkesin hayatında böyle ayrıntıları sorgulayan bi sunucu yok neticede. tamam arkadaş, kaybettin ama hele bi sor neden kaybettin ahaha. hani bir şarkı da diyor ya, sevilmiyorsan hiç gülmüyorsan biiiiir sebebi var. ya çirkinsin, ya ilgisizsin ya gereğinden fazla sıkıcısın filan çoğaltılabilir hep bunlar. aman yav boş işler bunlar boşverin gençler.
  6. umut sarıkaya'nın yarrak gibi adam maceralarında da sözü geçmiş ve yarmış beyan.

"madem sordun cevap vereyim; her insan gibi kendimde beğendiğim ve beğenmediğim özellikler var. kendimde beğendiğim özellikler; dürüst, sevecen ve dost canlısı olmam, beğenmediklerim ise; insanların söyledikleri her şeye inanmam, almaktan çok vermeyi sevmem ve yalan söylemeyi bir türlü beceremem. ki en çok bu sonuncusu için kızıyorum kendime umut" dedi. "yalan söylüyorsun orospu çocuğu" diyerek omuzlarından silkelemek istedim ama o kadar içten ve inanarak söylüyordu ki bunları, yapamadım. ve çekip gitti."
  1. 1