• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. daha verimli bir iletişim toplumu için farz olan şeydir. bundan da önemlisi kendine saygı için farz olan davranış biçimidir. zira bilinçaltı suçluluk duyguları ile bok çukuruna dönüşmüş insanın işi zordur.
  2. kolaylıkla "ben dürüstüm" cümleciğini kullanan zatların aslında farkında olamadıkları olmak kavramı....
  3. bazen olması gerekmediği yanılgısına düşülebilen durum. "dürüst olmak gerekirse" diye bir deyim vardır ki insan "demek ki bazen dürüst olmak gerekmiyor" gibi düşünmeden edemiyor.
  4. kişisel bütünlüğün ilk aşamasıdır:özün, sözün, eylemin ahenk içinde olmasıdır.
  5. günümüzde sömürmeye alışmış insanlarla çevrili olunduğu için artık dürüst olmakkişiyi yormaktan ve "ben doğru olanı yaptım" gibi bir histen başka bir işe yaramaz sıklıkla.
  6. kesinlikle iyi birşeydir, ama her zaman değil. biliyorum pek çoğunuz katılmayacak buna, ama insanın bazen beyaz yalanlar (kimine göre pembe) söylemesi gerekebilir.

örneğin arkadaşınız * saçını kestirmiş ve iğrenç görünüyor, nasıl olmuşum sorusuna dürüst olmak ve iğrenç demenin kime faydası vardır. bu da iyi ama eskisi daha iyiydi demek en akıllıcasıdır bence.

ya da sevgiliniz sizi terk etmiş, iğrenç hissediyorsunuz, nasılsın diye soranlara iyi demelisiniz. herkese iğrenç hissediyorum dememeli kişi. zira her söyleyişinde biraz daha iğrenç hissedecektir ama iyiyim demeye devam ederseniz ve iyiymiş gibi davranırsanız bir süre sonra gerçekten daha iyi hissetmeye başlarsınız. iğrencim diyip dürüst olursanız iyi olmanız çok uzun sürecektir.
  7. herkesin karşısındakinden beklediği şey. onun için birisi senin için dürüst diyorsa, belki bir kıymeti harbiyesi var. yalanın birinin bin para olduğu bir dünyada dürüst olmak, kişiye göre değişiyor. birisini ahlakın doruklarında zevkten dört köşe yapan bir hareket, diğerine göre dünyanın en aşağılık eylemi ise çivisi çıkmış dünyada dürüstlüğün tarifini yapmak her babayiğidin harcı değildir. tarifini yapmak bu kadar zor iken ben dürüstüm demek facianın tepe noktasıdır. dürüst olma gayretinde samimi insanların çoğalması tek temennimiz.
  8. zordur belki kimi zaman. ama sevdiklerine karşı asla zorlanmayacağın eylemdir. haa zorlandığın anda, dürüst olmadığın anda birçok şeyi yıkarsın yıllar yılı yaptığın her şeyi. geri dönüşü de zordur, güven gitmiştir bir kere. her seferinde soru işareti yaşatırsın karşındakilere, dürüst olmamanın bedelini ödeyerek.