1. hiç beklemediğin anda binlerce spermin arasında siz istemeden başlayan bir yarışa ayak uydurmak, binlerce kardeşi öldürüp ilk katil oluşunuza pişman olurken bir başkasının bedeninde hiç size benzemeyen bir şeyle döllenmek ve sonrasında gelen 9 aylık uzun süreç. ardından yerinizden yine memnun iken napıp edip sizi o yumuşak, sıcak, sakin yerden alanlara sadece ağlayarak cevap vermek. dünyaya gelmek daha en başında yavaş yavaş , ilerleye ilerleye bir saldırılar bütünüdür.
  2. "dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. doğan bebek havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. bir gün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. savaş bitmiştir."

    (bkz: ismet özel)
  3. herkesin kendisinden farklı olan insana saldırması gibi...yani insan olmak, düşünüyor olmak,düşüncelerin farklı olması,inançların farklı olması...falan filan gibi bir sürü...ama önemli olan saldırmak yerine anlamaya çalışmaktır...işte o zaman ütopik görünen eşitliği en azından düşünce ve inanç eşitliğini bir nebze sağlamış oluruz...bence buda büyük bir adımdır sözlükte ipe sapa gelmez,abuk subuk her şeyi yazıp eleştirmeyi bilmeyen direkt olarak saldıran insanlar adına...