1. hangi ölçüte göre yapıldığı bilinmeyen saptamadır. nitekim silah, teçhizat ve sayı itibariyle dünyanın en büyük ordusu değiliz. o durumda neye göre en büyük ordusuyuz derler adama.
  2. silah ihalelerinin yabancı firmalara gittiği gerçeğini, silah-savunma sanayii açısından az gelişmişliğimiz durumundan dolayı büyük savunma ve saldırı silahlarını dışardan alıp milyarlarca dolar para kaybettiğimiz gerçeğini gizlemek için kafadan atılmış bir geyiktir.
  3. kayda değer bir çok ordudan güçlü olmasına rağmen eksik geyiktir. içinde gerçeği de barındıran geyiktir. orduya bok atanların genellikle kullandığı ve sonuna "geyik" kelimesini eklemeyi unutmadığı geyiktir. bir an uyusan götündan kan alacak bir sürü ülkeyle çevriliyken ki bunların çoğu sınırdaşımız bile değilken (üzgünüm bu da bir geyik ama) bana burada bu cümlesi zerre can kaygısı duymadan yazdırabilen ordudur. eh açık konuşmak gerekirse çoğumuz askerliği sikindirik (ama bizim istediğimiz ve beklediğimiz) bir ilçenin bilinmeyen karakolunda (mesela muğla ya da aydın...vs neyse artık) 5 ay azcık götümüz yere değerek yaptığımız için askerliği ondan ibaret sanıp sağda solda taşak taşak konuşuruz ve ahkam keseriz. olay ondan ibaret değildir ama canım kardeşim sırf sen kendini iyi hisset diye sana askerlik yaptırıyorlar sonra da gidip olmadık yerde "şöyle sik geçti askerliğim aman gitmeyin...vs" türünden geyiklerin kralı oluyorsun işte. kaç kişi doğuda kelle koltukta askerlik yapıyor ki 15 ay ? az... çok az. hepimiz okumuş adamlarız agalar bize gelmez öyle.
  4. en güçlü değil, çok çok güçlüdür de ondan yani..en güçlü de ne lan..o ne öle sinek boku görmüş gibi. şimdi anan belli olurdu ama baban kim olurdu mevzusuna girmeyecem, yakışıkalmaz.ayıp.. türk ordusunu hafife almanın cezasını altında ezilerek verirsin..yıllardır olduğu gibi...
  5. köle olarak gördükleri çocukları zorla asker yaparak sayıyı şişiren türk ordusunun yaşadığı en büyük savaş deneyiminin büyük meydan muharebesi olması da ironiktir.

    generaller 80 yıldır balolarda, gölgeleri meclis'te oturuyor ve bize güçlü ordu masalını okuyorlar.