1. öss sınav sisteminde bulunan sallama ihtimaline karşı ve sınavı zorlaştırma amaçlı uygulama.
  2. öğrenci seçme sınavı hakkında en çok bilinen replik..
    keşke hayatta da böyle olsaydı da bilemediğimiz zaman boş bırakabilseydik..
  3. "doğruları yüzünden ödüllendirmek yerine, yanlışları yüzünden cezalandırmak" mantığıyla işleyen sistem kuralı.
    yanlıştır kötüdür, öğrenci "yanlış yapmamalıyım" diye bilinç altını kurcalarken ve zihnini yorarken kaçınılmaz hatalar yapacak ve bunların bedelini de doğrularıyla ödeyecek.
  4. hayatın da buna benzer uygulamaları vardır.
    mesela yanlış zamanda, yanlış yerde, yanlış insanlarla, yanlış şeyler yaparak;4 yanlış hakkınızı doldurursunuz. ve sonra bir bakarsınız ki tek doğrunuz olan sevdiğiniz insan yoktur artık. 4 yanlış 1 doğruyu çoktan götürmüştür.
  5. çoktan seçmeli sınavların ayrılmaz parçası olan son derece adil bir kuraldır. "[şık sayısı - 1] yanlış 1 doğruyu götürür" şeklinde formülize edilebilir. mesela 4 şıklı testlerde 3 yanlış bir doğruyu götürür. istatistiksel olarak, kafadan attığınız her sorunun tutma ihtimali 1/şık sayısı'dır. mesela 5 şıklı bir testte 1/5'dir. bu da ortalama her 5 sorudan birini doğru cevaplayacağınızı gösterir. yanlış cevapladığınız 4 soru, doğru cevabınızı götüreceği için 0 net yaparsınız. yani bu sistemde cezalandırma yoktur. hiç bilmiyorsanız 0 net yaparsınız, istatistiksel olarak.
  6. gerçek hayatta daha kötü bir örneği olan uygulama. bazen öyle bir yanlış yaparsınız ki bütün doğruları götürür.
  7. bir aralar lise defterlerinin arkasında yazan çalıntı söz.

şöyleki;

hayatım boyunca dört yanlış yaptım
    doğdum, çocuk oldum, büyüdüm, yaşlandım
    bir tek şeyi doğru yaptım
    seni sevdim
    ama unutmuşum be güzelim
    dört yanlış bir doğruyu götürür...

yani böyle o zaman yeterince manalı gelen fakat şu an manasızlığı tavan yapmış bir cümleydi işte.
  8. doğrunun gücünü anlatan bir sözdür bu.
    yani bir yanlış, yanlış başına bir doğruya yanlış yapamaz.
    ancak çakallar gibi bir araya geldiklerinde tehlike çanları çalmaya başlar.