merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• cumartesi anneleri
    • cumartesi anneleri
  1. 1

cumartesi anneleri

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #siyaset
  1. devletin bizim için değil, çok uluslu şirketlerin devleti olduğu yıllarımızda, bu durumdan zarar gören, ciğeri yanan annelerdir. biz zarar görmediğimiz için bilmeyiz onların yürek acısını.
    şehit anaları da böyledir, onlar da birer cumartesi annesidir. "neden" ve "niçin" öldüğü belli olmayan, ölüme atılan çocukların anneleridir aynı şekilde, bizim güvenliğimize şehit olmamış, birilerinin pis siyasetiyle pisipisine gitmiştir ne yazıkki
  2. devletin işkenceyle veya direk olarak öldürdüğü çocuklarının hesabını sormuşlar, eğer ölmedilerse onların akıbetini sorgulamışlardır. işte bu yüzden vatan hainidirler, bölücüdürler. halbuki yapmaları gereken şey "devletimiz çocuğumuzu öldürdüyse bir bildiği vardır" diyerek evlerinde oturmaları ve hamurlu elleriyle yüce devletin işine karışmamalarıdır.

senin oğlun kalkmış devlet eliyle halkı dolandıran ibnelerin çarkına çomak sokacak eylemler yapmış, anarşistlik yapmış sonra sen de gelmişsin diyorsun ki "oğlumu verin". kolay değil o öyle.

bu nankörlere devletimiz yine de iyi niyetle yaklaşmıştır.mesela polisin ağzını burnunu kırdığı, üstünde cop antrenmanı yaptığı, yerlerde sürüklediği bu analardan hiç biri ölmemiştir.

ellerinin hamuruyla devlet işine karışmışlar ve çocuklarının bulunmasını istemişlerdir. vay haydutlar vay, vay asi köpekler vay. buradan devletimize sesleniyorum:

"bunların hepsini asmak lazımdır çünkü bu analar özgürlük istemektedirler. zira özgürlük bir salgın gibidir, yayılmadan temizlenmelidir."

(bkz: devlet halk ilişkisinin dönüşümü)

bulutsuzluk özlemi seni görmem lazımadlı şarkısında cumartesi anneleri'ne değinmişti.

cumartesi analarıyla cop yediğiminin şehri...
  3. arjantin'deki kirli savaş döneminde evlatları gözaltında kaybedilen mayıs anneleri örneğinden hareketle yaşam bulmuş olan onurlu eylem. bir de orada oturma eylemi yapan (dikkat edin barışçıl, şiddet içermeyen bir fiil) 70 yaşındaki anaların üzerine kurt köpeği salan kahraman polisler var ki,onları ayrıca tebrik ediyoruz. ama o analar ki, evlatları hasan ocak'ı devletten milim korkmadan bir kimsesizler mezarlığında bulup geri almıştır.
  4. recep tayyip erdoğan'ın ne iş yaptıklarını bilmediği topluluk. kendileri hakkında tam olarak "ne iş yaptıklarını bilmiyorum, cumartesi anneleri birileri tarafından kullanılıyor." buyurmuştu zat-ı şahaneleri.

kendisine cevap bir cumartesi babasından gelmiş. sağolsun yıldırım türker aktarmış ramazan amcanın mektubunu.

"ben ramazan doğan. gözaltında kaybedilen seyhan doğan'ın babasıyım.
    29 ekim 1995'te, gece saat 03.00 sıralarında mardin-dargeçit'teki evimize askerler tarafından düzenlenen baskın esnasında 13 yaşındaki oğlum seyhan doğan 9 yaşındaki kardeşi hazni ile birlikte gözaltına alındı. olayın hemen ardından eşim asiye doğan, dargeçit'deki tabur'a giderek "çocuklarım nerede?" diye sordu. "merak etme, gelirler" diye cevap verdiler. eşim ertesi gün tekrar tabur'a gitti bu sefer "senin çocuklarını bıraktık, eve gittiler, bir daha gelme" dediler. birkaç gün sonra 9 yaşındaki oğlum hazni'yi serbest bıraktılar. hazni bütün olanları bize anlattı. çocuklara işkence yapmışlar, filistin askısına asmışlar... ama seyhan'dan bir daha haber alamadık. annesi her gün seyhan'ı soruyor, dilekçeler veriyordu. aramaktan vazgeçmeyince onu da gözaltına aldılar 11 gün kendisinden haber alamadık. gözaltındayken ağır işkence gördü ve sağlığı bozuldu. seyhan diye diye öldü. eskiden galatasaray'a o gelirdi. şimdi onun yerine ben geliyorum.
    bizim bilgimiz dışında nüfus kütüğümüze seyhan'ın öldüğünü yazmışlar. başbakan bizi suçlayacağına bu kaydı düşenleri araştırsın. benim oğlum daha çocuktu onu benim kucağımdan alıp götürdüler. başbakan ne yaptığımı bilmiyorsa söyleyeyim; ben oğlumun kemiklerini arıyorum..."

şimdi öğrenmiş midir sayın başbakan cumartesi annelerinin ne iş yaptığını? eh, zor birşey yok öğrenmiştir heralde.

yalnız geç kaldın be sayın başbakanım. vakitlice öğrenseydin şu işi, şafak türküsünü okuyup gözyaşları dökerken, 80 mağdurlarından bahsedip hesap soracağız derken araya ramazan amcanın hikayesini de sıkıştırıverirdin. darbecileri yargılayacaksınız ya, sivil vesayet falan diyorsunuz ya; ramazan amca da bunların mağduru olmuş olmuyor mu?... olmuyor mu?... allah allah... olmuyor demek...

ne diyeyim? benim kafam basmıyor demek ki...

haa bu arada ramazan amca da öldü. seyhan'ın kemiklerini arayacak, bulabilirse katilinden hesap soracak kimse kalmadı. bir yerlerde yakalanma korkusu yaşayan birileri varsa rahat uyuyabilir artık.
  5. " bugün 300. kez oturacaklar galatasaray meydanına. 300. kere haykıracaklar evlatlarının isimlerini. 300 kez kahredecekler dünyaya, iktidara, düzene. yine gözlerde hüzün, yine gözlerde yaş olacak annelerimizin. bu 300. buluşmada, annelerimizin acısını hafifletmek için, orada olmalısın. kaybettiği oğlu/kızının acısını elinden tutarak dindirmelisin. karanfil olup sarmalısın annelerimizin o beyaz başörtülü başını. kucaklamalısın onu, teselli etmelisin. birlikte dövüşmelisin onunla, birlikte slogan atmalısın. bu dünyada haksızlıklara karşı yalnız olmadığını haykırmalısın cumartesi annelerimize. ne dersin, sence de onlar bu yaptıklarımızdan daha fazlasını haketmiyor mu? "

http://diren-isci.blogspot.com/...
  1. 1