merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• cogito sözlük
  1. 1

cogito sözlük

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. arada bir göz attığım, bir iki satır karaladığım sanal platform. yalnız farklı bir yer lan. harbi harbi nezih bir yer. kendince kuralları olan ve bunların çiğnenmesine müsaade edilmeyen nezih bir yer. adamlar o kadar tatlı dille uyarıyor ki, allah benim belamı versin deyip hemen düzeltiyorsun.

reklam falan yaptığım yok bu arada. kıytırık bir yazarım orada. ama ne bileyim arada girip kafa dinliyorum falan. öylesine sessiz ve sakin, ve bir orman gibi kardeşçesine.
  2. sözlük aleminin en temiz sözlüğüdür. orada da yazarım. seri eksileme saçmalığı yoktur. herkes oldukça seviyeli ve saygılıdır birbirlerine karşı. tanımadan oradaki bütün yazarlara güvenebilirsiniz. güven veren bir ortamdır vesselam. çok iyi işler başarılacaktır cogito adı altında.
    tabii orada bu mahlası kullanmıyorum.
  3. en ufak argoyu dahi sözlükte kabul etmeyen ve bu samimiyetle daha 1 yılını doldurmadan epey yol kateden güzide bir sözlüktür.

yıldızı parlak, 2-3 yıla lider olabilir.
  4. bi' gün bi' davet geldi gidip saftirik gibi yazarı olduğum sözlük. hakkında hiç araştırma da yapmadım. ben de kendi kendime diyorum niye paso girilerimi siliyolar diye. bi' terslik var belli. bir müddet sonra anladım ki terslik değil düzlükmüş.
  5. moderatörlerin belli bir kısmını sözlük yazarlarının seçtiği sözlük. bu sözlük aleminde bir ilk. bir nevi yarım demokrasi. olsun bu da iyi. en azından sözlük yazarlarının, yönetimde belli bir nüfuzu var. hangi sözlükte bu var? biraz düşünelim ama hiçbirinde yok. eh işte uludağ sözlük'te başarıya göre yukarı çıkıyorsunuz. eksiklerleri yok mu var tabiki. özellikle beğenmedikleri entryleri taşıdıkları gereksizlik deposu isimli başlık silinmelidir. hiçbir kimse, kimsenin beğenisine göre yazılar yazmaz. ben, kimin neyi beğendiğini nereden bileceğim, asıl sorun burada başlıyor. birisi a'yı beğenip b'yi beğenmezken, diğerinin b'yi beğenip a'yı beğenmemesi teorik olarak mümkün. hele bir de ikisini de beğenmeyenlere ne olacak?

sözlüğün domaini alırken de, ihl sözlük'teki ve diğer platformlarda( bu kendi düşüncem fakat ihl sözlük'tekilere sorduğu bir gerçek) bulunan insanlara sorarak oluşturdu. fakat, kendinden başka kimsenin bilmediği bir domaini kendilerinden önce birisi almıştı. tarihlere dikkat ettim de cogitosozluk.com'da cogito-sozluk.com domainleri de aynı tarihte açılmış. aldığım duyumlara göre cogitosozluk.com domaini tescil ettiren kişinin whois bilgilerinde bakıldığında erzurum ve istanbul yazılıyor olması gözleri bana çevirdi, hem erzurumlu olmam hem de istanbul'da yaşıyor olmam ve domain olaylarından anlayan biri olmam sebebiyle olsa gerek. bu olaydan ilk başlarda kesinlikle haberim olmadı sonradan öğrendim. zannedersem bu olay çözüldü. kendi fikrim olmayan bir domaini almak ruhuma aykırı bir kere. kendisi hangi domaini kullansam diye yaptığı iştişare de bile cogito sözlük olmasın demiştim. elimde patlayacağını düşündüğüm bir domaine niye para vereyim ki?

iki sefer haksız yere uçuruldum, bunu sözlüğün başındaki, üst düzey yöneticisi olan derviche moderne de biliyor ama yine de ses çıkarmadı. kural bir kere işlendi çünkü. son gelişim de bu olayları tamamen unuttuğumu yönetimden derviche moderne'ye de söyledim çünkü o günlerde yazarlar üzerimde bir baskı oluşturuyordu. neyse ki olay sonradan tamamen kapandı.

bu kadar şeyden sonra biraz da yazarları hakkında konuşalım. bir kısmı ihl sözlük'ten kopup gidenlerden oluşuyor. çoğu nicklerini değiştirerek üye oldukları için hiçbirini tanımıyorum. bu yazarlar ilk başlarda seri bir şekilde tematik kasıyorlardı fakat sonradan daha gündemsel daha olay üzerine açılmış başlıklar hakkında konuşmaları iyiye giden bir şey oldu.

iyidir, hoştur, nezihtir fakat biraz yavaştır. yazar sayısının az olması bunun en baş aktörüdür.

not: reklam falan yaptığım yok, zaten cogito sözlük'te de siktiri boktan bir yazarım. canım yazmak istedi yazıyorum.
  6. taşınma işlemi bir kaç gündür süren sözlük. artık girebilsek iyi olacak.

yorum yapmaya gelince, seviyesine hayran olduğum sözlük. çok fazla ses getirmese de, yazar sayısı büyük bir miktara sahip olmasa da kafa dinlemelik, yazmalık güzel bir yer. argo yok, insanlar saygılı ki bunlar en önemli şeyler. öyle olmayanlar da zaten oraya üye olmasın, valla olmasın. seviyoruz.
  1. 1