merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

citoles

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. doktorumun iki kelimelik bir sohbet neticesinde bana uygun gördüğü ilaçtır.

bir çok hastalık tedavisinde 10 mg alınan bu ilaçtan ben niye 20 mg alıyorum? "eczanedemi bir yanlışlık oldu yoksa çok mu ciddi durumum" sorusunu kendime ve etrafıma yöneltiyorum.

ev arkadaşım "çok şeker oldun sen böyle bence yarım değil iki tane bile yutabilirisin" derken

annem "yavrum kız haklı valla ama bir problem var bu hapta her şeye sırıtıyosun sen, eskiden yalan sölediğini gülmenden anlardım şimdi anlayamıyorum" diye ilaçlardan uzaklaştırıcak beni.

bunu yazarken bile sırıtıyorum ahanda anlam veremedim ben bu işe sözlük!

hadi hayırlısı bre.
  2. yeni nesil antidepresanmış. majör depresyon tedavim için doktorum karneme yazdı bu gün bu ilacı. zaten evdeki psikopat görünümüme bir de prospektüste yazanlar (dikkat dikkat! intihar tehlikesi!) eklenince yanlarından ayırmama kararı aldı evdekiler beni. umarım verdiğim kiloları geri almam umut ediyorum. fakat mutlu ediyormuş. en çok buna ihtiyacım var işte gerisi önemli değil.
  3. aşağı yukarı 20-21 gündür falan kullandığım halde pek bir şey anlamadığım antidepresan türü bir ilaçtır. doktora gitmeden önce çok düşündüm bir 6 ay kendi kendime uğraştım denedim çırpındım olmadı. en sonunda gece uyuyamaz hale gelince bin bir sıkıntıyla doktora gittim. tuhaf bir his cidden. kapıda beklerken psikiyatri bölümünde bekleyen herkes gözüne deli gibi görünüyor insanın. adam normal normal duruyor mesela sen onun hareketlerinden falan anlam çıkarıyorsun. değişik. sonra girdim anlattım sütaş reklamında bile ağlıyorum dedim, o ayağı kayan buzağı bitirdi beni. 6 aydır bu böyle... kadın şimdiye çoktan geçmesi lazımdı depresyona girmişsin dedi. onu biliyoruz da dedim çaresi nedir işte bu ilaçmış.

keriz gibi ilk aldığımda dışarıdaydım, resmen kafa yaptı. bir tuhaf oldum baktım kaldım etrafa, uykum geldi, midem bulandı falan.

şimdi milletin dediği gibi kahkahalar atmıyorum ama öyle deli gibi ağlamıyorum da. beni anca normal bir seviyeye çekti sanırsam.
  4. dideral'le beraber kullanıyorum panik atak için gitmiştim doktora 5 dakika sonrasında sana hafif bir şeyler veriyorum diyip bunları verdi. ikisini aynı anda kullandığım için hangisi ne boka yarıyor anlayamadım ama işe yaradılar. başımdaki bin ton derde rağmen saçma sapan bir his var üzerimde. hiç bir şeyden zevk almıyorum ama hiç bir şeyden zevk almıyor oluşumdan zevk alıyorum. yıllarca doktora gitmedim ilaç vermesin diye ama bir noktadan sonra insan delleniyor sonra böyle bir iyi geliyor işte hiç bir şeye önem vermiyor olmak. koy göte rahvan gitsin
  5. sigarayı bırakma aşamasında yeniden başvurduğum minik şeker. ağır değil o. antidepresan kullanıyorum manyağım havası yok yani. kafayı yiyorum lan sigarasızlıktan. bu hap sakinleştiriyor işte. uyutmuyor da. sabah 10 mg çakıp dumandan kurtulmak lazım.
  6. panik atak ve anksiyete için kullanılan ve yan etkisi neredeyse hiç olmayan bir antidepresan.özellikle diğer antidepresanların yaptığını yapmayıp kesinlikle kilo aldırmıyor,aksine verdiriyor.ilk günler hafif mide bulantısı ve sersemlik ile kendini göstermesi ve 1-2 haftaya kadar bu etkilerin kaybolmasıyla birlikte mutlu mesut hayatınıza devam edebilirsiniz.
  7. ne anafraniller ne paxeralar ne paxiller ne lustraller ne citoller kullanan bana pskiyatrinin son hediyesi olan ilaç. seroquelle birlikte kullanıldığında feci halde huzursuz bacak sendromuna neden olmaktadır. o yüzden bu ilaçların yanı sıra bir de pexola isimli ilacı kullanmak zorunda kullanıyorsunuz. kısacası antidepresan kullanmak bok iş.
  8. cipralex ile eşdeğer olan ilaçtır. stresli iş yapanların kesin kullanması gerekir çok rahatlatır. migren ve nedeni belli olmayan baş ağrılarını giderir. yan etkileri en aza ingirgenmiştir. yok denecek kadar azdır. şu an bu yazıyı yazarken bile bu hapın kafasıyla yazıyorum. 10 mg iyi gelen ilaçtır. eğer işe yaramazsa 20 mg daha iyi kesin çözüm getirir. o da işe yaramazsa ağır vakasınız demektir.
  9. cipralex damlanın piyasada olmaması münasebetiyle eşdeğeri olaraktan terfi ettiğim ilaç. yalnız bi ilacın damlalığı bu kadar mı dandik olur ne güzel cipralexi ayarlayabiliyoduk bunda şişeyi sallayınca 3-5 damla fazla gidiyor sinir oldum hiç beğenmedim. buradan cipralex üreticilerine sesleniyorum damlanızı yeniden piyasaya sürün ne olursunuz. ilaç dozumu ayarlayamıyorum lan!