• görseller

• cire aseptine
  1. cooper cosmetic (isviçre) lisansıyla kopaş kozmetik'in ürettiği, annelerimizden kalma mis kokulu çiçek özlü krem.

yayvan sarı kutusu hep güneşi hatırlatmıştır bana. özellikle soğuktan çatlayan elleri yumuşacık yapar. ellerime sürdüğümde avuç içlerimi koklar dururum gayri ihtiyari. papatya kokuları sarar zihnimi. en sevdiğim el kremi kıvamı cire aseptine'in kıvamıdır.

piyasadaki pahalı bütün kremlerden daha güzel cire aseptine. balmumuyla papatya özü yumuşacık yapıyor insanın cildini. öpüşünce de hemen fark ediliyor:

"-ooo yumuşacıksın!"
  2. özal'ın küçük amerika olacağız demesinden önce, ithalat bu kadar yaygın değilken, alamancıların hediye amaçlı getirdikleri ürünlerin başında gelen krem.hoş kokusu ve güzel kutusu ile nivea ile rekabet etsede nivea pazar payını coşturup bu güzel markayı daha az hatırlanır hale getirmiştir.
  3. buram buram çocukluk kokan, 90'lar kokan krem. reklamındaki replikler bile gün gibi aklımda.

üç arkadaş bayan bir aradadır. bir tanesi yakınmaya başlar:

-havalardan cildim berbat oluyor.. sizinki yumuşacık!

diğer ikisi gülerek:
    -bizim cire aseptine'imiz var.

araya tanıtım konuşmaları girer. ardından az önce yakınan kadın, bir adamın otomobilinden inmek üzereyken, adam onun ellerini tutar ve bir anda:

-oo yumuşacıksın!

kadın gülümser ama sırrını vermez, ve ardından final sözü:

-cire aseptine, hepimizin kremi!
  4. çocukken hep, kreme acaba niye türk ismi koymuşlar diye düşündüğüm malzeme. zira sirasettin diye duyup bir hayrettin,sebahattin kategorisine sokmuştum bu ismi.