1. başlığının altına yazılanları anlamakta güçlük çektiğim tatildir.
    yakında türkçe konuşmayan (konuşamayan), yozlaşmış, koyun nesiller yetişmekte, bunu çok rahat görüyoruz. bugün "yaşasın christmas" diyenlerin, yakında " woaw what a nice holiday, eooo türkçede nasıl derler? oeee" diyeceğini kestirmek güç olmasa gerek. opethian ın burda verdiği "kültürümüzü kaybedip dejenere olmayalım" tepkisini "din elden gidiyor" diye anlamak da nasıl bir anüsten anlama tekniğidir onu da çözemedim.
    bir konu hakkında bir şeyler yazarken, özellikle de ayar verirken önce aldığınız ayarı anlayın ey insanlar.
  2. ülkemizde hristiyan vatandaşlarımızın olduğu da düşünülürse , "christmas" tatili yapanların pek de yadırganmaması gerekir.çünkü;
    1)nasıl ki müslümanlar ramazanı kutluyorsa veya kurban bayramında kurban kesiyorsa bu da hristiyanlar için aynıdır.
    2)islam türkiyenin resmi dini değildir.ülkede başka dinin mensubu insanlar da vardır.onların bu bayramda tatil yapması normaldir.
    eğer bu " christmas " denen bayramda tatil yapanlar müslümanlar ise yine de çok şaşmamak lazım;
    1)hristiyanlar da kurban bayramında veya ramazan bayramında tatil yaparlar.
    2)tatil yapmak o dine özenildiği anlamına gelmez.
    3)o dine özenilse bile sonuçta herkes özgürdür bunda yozlaşma aramak gerekmez.
    ama eğer tatil yapan insan buna noel(türkçe olmamasına rağmen türkçeye yerleşmiş şekli budur) yerine christmas diyorsa(ben yukarıda bunu vurgulamak için tırnak içinde yazdım) işte o yozlaşmadır , tehlikedir.ana dilin yitirilmesidir.ingilizce eğitim olur mu olmaz mı tartışmasının yapıldığı zamanlarda günlük yaşamda türkçe kelimeler yerine ingilizce kelimelerin kullanılması yozlaşmadır.
  3. allaha şükür var da sayesinde ailemin yanındayım şu an.

gerisi fasa fiso ot bok tespit fln fln. tatil tatildir, hepsini severim
  4. beni deniz kokusuna, ıslak hamburgere, ince belli demleme çaya, kestane kebaba, dost sohbetine, istanbul'uma kavuşturan.