1. annesi insan, babası ahtapottur. davuldaki yeteneğini babasından almıştır. göremediğimiz 6 kolu daha vardır. lamb of god dinlerken, bazen davullara odaklanıp, sadece onu dinlemenize sebebiyet verebilecek ustalıktadır. sahnede canlı, canlı izlemeden ölmek, gözlerin arkada kalmasına neden olacaktır.
  2. bir açıklamasında çalmayı en çok sevdiği parçanın hourglass olduğunu söylemiştir. tabi şarkı güzel adam yetenek abidesi olunca: "its only getting worse."*
  3. şu an 39 yaşı civarında olan, lamb of god grubunun, ritim ustası, denge merkezi ve dünyada eşi benzeri bulunmayan aksak ritimler yazan bateristidir. kardeşi willie adlerile 2005 drummer worldetkinliğine lamb of god'ın 3 parçasını çalıp ödül almıştır.
    çaldıkları parçalar:
    1.blood of the scribe
    2.now you've got something to die for
    3.hourglass...
    sarkılarında genel olarak yüksek hızda ataklar atan ve double cross yöntemini yemiş yutmuş biridir. özellikle sacrament albümlerindeki pathetic adlı şarkıları chris adler' ın ne tarz ritim yazdığını gösterir ( özellikle 2.14 te başlayıp sonrasında 15 sn. devam eden atak bombardımanına dikkat!). aksak ritim ve gitar/bateri uyumunun adeta şahı değil şahbazıdır. davulların notalarına göre geçiş yapıp gitar riffleriyle %100 uyumu sağlamıştır(örneğin blacken the cursed sun' ın introsundan sonra gitarla birlikte şarkıya giriş).. . bu yönüyle dünya üzerindeki bir çok bateriste esin kaynağı olmuştur.
    grubun ilk albümlerinde başarılı olmasını sağlamıştır. yaklaşık 3 yıldır her gün 1 saat dinlediğim bu baterist bana aksam ritim tutmayı öğretmiştir.yeni albümleri wrath'da atağın, breakdownın dibine vurmuş ve condemn the hive adlı bonus tracklarında ister istemez kafaları sallatan ritimler yazmıştır.
    sahnede her ne kadar sakin durmasına ve önünde kocaman bateri olmasına rağmen en çok ilgiyi çeken, sevilen, en karizmatik lamb of god üyesidir.sakalları ve saçları beline kadar olan bu bateristin kolunda ( sol ) helezon şeklinde bileğine inen bir dövmesi vardır.
    mapex drum set kullanan bu bateristin adına mapex; black panther signature adlı, normal trampetlere göre daha küçük, daha kullanışlı özel bir trampet ve normalden uzun twin pedalları üretmiştir.
    kullandığı set up ise:
    12 inç mapex black panther birdseye-akçaağaç trampet
    gibraltar donanım
    axis longboard pedallar
    meinl perküsyon zilleri
    24" meinl mb20 imzalı pure metal ride zil(kendi tasarımı)
    promark baget set-up soldan sağa: davullar: mapex saturn 22"x20" bas davul 10"x9" tom tom 12"x6" custom walnut trampet 12"x10" tom tom 22"x20" bas davul 16"x16" floor tom 18"x16" floor tom ziller: meinl 14" generation-x filter china 14" soundcaster custom medium hi-hat (üst) ve 14" byzance dark hi-hat (alt) 8" classics bell powerful 12" soundcaster custom distortion splash 8" byzance traditional splash 14" soundcaster custom medium crash 14" soundcaster custom medium crash 16" amun thin crash 8" byzance traditional splash 14" soundcaster custom medium hi-hat (üst) ve 14" byzance dark hi-hat (alt)(x-hats) 18" byzance brilliant medium thin crash 24" mb20 pure metal ride 17" byzance china (prototype) 16" generation-x filter china( sadece set up ayrıntıları alıntıdır)