1. cumhuriyet'ten ilhan taşcı'nın haberine göre chp ile hdp istanbul'da yerel seçim ittifakı için çalışmalara başlamış.

pazarlık şöyle:

chp'nin verecekleri:
    - chp maltepe, sultangazi, esenler ve kartal'da aday göstermeyecek ve hdp'nin adayını destekleyecek.
    - chp, yetkili bir ibb başkan yardımcısını hdp'ye bırakacak.

hdp'nin verecekleri:
    - sırrı süreyya önder ibb başkan adaylığından çekilecek.
    - hdp, chp'nin ibb başkan adayını (mustafa sarıgül olmazsa) destekleyecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/...

vay babo vay... anlaşılan chp çok çabuk unutmuş 1991'deki shp-hep ittifakının sonucunu.

gerçekleşeceğini sanmıyorum. gerçekleşirse de, akp'ye ve hdp/bdp'ye yarar chp'ye değil.
  2. "al birini vur ötekine" sözüne oldukça yakışan iki ögenin ittifakıdır.
    kusma isteği doğurmasının sebebi; bu ittifaktan daha çok, daha dün kurulan imralı sefili hain apo'nun yeni kayığından istanbul adayı olacağını açıklayan, 4.99'luk(*), balgamlı ezik sesli birisinin oy potansiyelinin, gööya cumhuriyetin en köklü partisini bile ürkütmekte olmasıdır.
    cehape'liler bi gidin yaa!... (siz anladınız onu)

(*)4.99 = beşpara etmeyenlerin en değerlisi.
  3. (bkz: dream theater'ın solosunu arıyordum nereye geldim)

kısa ve öz bir şey söylemek gerek. tutmaz. chp, geçtiğimiz seçimlerde istanbulda aldığı oyun yarısına yakınını mhp ve diğer partilere kaptırır. chpnin kitle partisi olma özelliğine dayalı tabanı dağılır. bildiğin kaş yapayım derken göz çıkarma durumudur bu. sadece iddiada kalacaktır.

edit: iddia edilen anlaşma maddelerini göz önüne alarak konuşuyorum. daha uygun bir zeminde daha başarılı sonuçlar alınır.
  4. verili durunda bu aklıevvel ittifak olasılığı sözkonusu olursa kimi aday gösterirlerse göstersinler akp istanbul'u alır. ama her iki seçeneğin tavrı tarzı düzgün aday çıkarması halinde mhp'ye istanbul'u aldırabilir.

pkk bdp ya da her ne naneyse hdp, kendi başına aday çıkartırsa chp'ye daha büyük katkı yapar çünkü kürtçü siyasetin seçmeni hiçbir koşulda chp'ye oy atmaz.

bu etkiyle peşi sıra kıyı kentlerinde de bir çok sürpriz sonuç alınır. mesela mersin gibi bir şehri mhp alır ve hatta muğla bile mhp'de kalır. kazanılması olası belediyeler de mhp'ye kaptırılır.

(bkz: ss-ö'nün ibb başkan adaylığını destekliyorum)
  5. gerçek olmasına ihtimal vermediğim, sadece söylentiden ya da chp ve yandaşlarının umudu olan siyasi ittifak iddiası.

chp için değil ama eğer bir şekilde gerçekleşirse hdp için siyasi zina demek olacak olay! kemalist resmi resmi ideoloji karşıtı, legal hiç bir siyasi oluşumun çevre ya da örgütün bitme çizgisine dek gerileyen ve ancak oyu kemikleşmiş beyaz rürk seçmeninin partisi olan chp'ye onu diriltecek şekilde payanda olmaya hakkı yoktur!
  6. olması durumunda asla chp oyumu-(zu) alamayacaktır. arkasına abdullah öcalanı, sol tarafına bdp-hdp'yi , sağ tarafına ise akp' yi almış bir adamla asla işim olmaz. hele "pkk bir eylemi yapmışsa erkekçe sahiplenir" diyen birinin ya da pkk terör örgütü değil diyen birinin, terör örgütü lideri ile görüşmeye giden biri ile asla ama asla işim olmaz. isterse bok yoluna gitsin ülke. onurumu kaybetmedim daha. chp de bu haltı yerse ciddi oy kaybedecektir açık.