• videolar

 • görseller

  • chopstick
  • chopstick
  • chopstick
 1. çin, japon ve diğer uzak doğu mutfaklarının, iki çubuktan oluşan, yemek yeme aracıdır. ilk kez kullananlar için tam bir işkencedir. genellikle ahşaptan olup, uzak doğuda metal veya porselen gibi türlerine de rastlanır.
 2. ingilteredeki çinli restaurantlarda plastikten yapılmışları ,naylon poşete sarılı olarak verilir.2 pound a.alışması zordur.
 3. kullanması pek te zor olmayan ve onları kullanarak yemek yemeye çalışması eğlenceli olan ama uzun süre tutulduğunda insanın eline kramp girmesine sebebiyet veren iki tane çıbık...
 4. uzakdoğu mutfağına özgü bir çeşit yemek yeme aracıdır.

  bu çubuklarla yemek yedikten sonra çinlilerin neden ufak tefek insanlar olduklarını daha da iyi anladım.

  küçüklükten beri çubukla yemeğini yemeye çalışan zavallı çinli çocuklar için yemek yemek gerçek anlamda bir işkence olmuştur. bu kadar uğraşacağıma yemem daha iyi diyen çocuk az yemek yediği için daha yavaş gelişmektedir.

  (bkz: çinlilerin kısa boylu olması)

  edit: hele ki pilav çocuğun en sevmediği yemek olmuştur. annesinin her pilavlı yemekte "tabağında bırakırsan arkandan ağlar", "bıraktığın pirinç tanesi kadar çocuğun olur" demesi üzerine son pirinç tanesine kadar uğraşmak zorunda kalır ve sofradan ancak gece geç saatlerde kalkar. hatta her gün annesine pilav yapmaması için yalvardığı bile söylenebilir.
  edit bitti.

  sumolar ise yemek yeme adabı bilmeyen kişilerdir. çubukla yemek yerine ellerini kullanmakta ve daha rahat yedikleri için daha çabuk kilo almaktadırlar.

  (bkz: böyle de atarım)
  (bkz: kuai zi)
 5. saçınızı tutturmada birebir olan iyiki joponlar bulmuş dediğim tahta, naylon ve kemikten birçok çeşidi olan çubuk..ama en sağlıklı ve iyisi tahta olanlarıdır, yemek açısından da saçlarınızı tutturmanız açısından da.


  (bkz: wagamama)
 6. kullanması ustalık gerektiren japon çubuklarıdır. sadece nasıl tutulacağını bilmekten öte sofra adabında özel bir yeri vardır. örneğin hashiyi yiyeceklere saplanamak hiç hoş karşılnmayan bir harekettir. hashi ile bir yiyecek diğerine verilmez. bu iki hareket sadece cenazlerde yapıldığı için sofrada hiç hoş karşılanmaz. yemek hashi ile karıştırılmaz, ortaya servis edilen yiyeceklerden seçmek için hashi havada gezdirilmez ve en önemlisi hashi bir kişiyi ya da nesneyi işaret etmek için kullanılmaz.
  (bkz: hashi)
 7. nasıl ortaya çıkmış olabileceğini anlayamadığım bir yemek yeme aracı. herhalde yemek yerken insanlar oyalansın, böylece de az yemekle çabucak doysun mantığıyla çıkarılmış olabilir. ne de olsa çin kalabalık bir ülke ve de o kadar insanı doyurmak da kolay değil. *